19. "Żubrowisko": w Łące zagrały Kolumbia, Free Air i Ania Dąbrowska

3 września w Ośrodku Sportów Wodnych w Łące zagrali laureaci Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych - zespoły Kolumbia i Free Air. Publiczność świetnie bawiła się podczas koncertu gwiazdy wieczoru Ani Dąbrowskiej, która zaśpiewała swoje największe przeboje.

Koncert plenerowy Ani Dąborowskiej z zespołem

„Żubrowisko” to tradycyjnie kwietniowy przegląd amatorskich zespołów z całej Polski, które walczą o Nagrodę Starosty Pszczyńskiego oraz Burmistrza Pszczyny. Laureaci grają koncerty podczas wrześniowego finału przed gwiazdą wieczoru. W wyjątkowej scenerii Ośrodka Sportów Wodnych w Łące w pierwszą sobotę września publiczności zaprezentował się cieszyński zespół „Free Air” - laureat Nagrody Starosty Pszczyńskiego oraz zespół „Kolumbia” ze Stefanówki - laureat Nagrody Burmistrza Pszczyny. Przed koncertami z rąk wicestarosty Damniana Cieszewskiego i burmistrza Dariusza Skrobola zespoły otrzymały odpowiednio 3000 zł i 2000 zł na zakup sprzętu muzycznego.

Tegoroczny finał „Żubrowiska” był inny niż dotychczasowe. Organizatorzy przyzwyczaili nas do bardzo mocnych brzmień. W tym roku coś dla siebie znaleźli miłośnicy spokojniejszego grania - gwiazdą wieczoru była wokalistka, kompozytorka, laureatka dziewięciu „Fryderyków” - Ania Dąbrowska. W koncercie The Best Of zaśpiewała swoje największe przeboje. Wokalistka zgromadziła w Ośrodku Sportów Wodnych kilka pokoleń fanów, którzy śpiewali z nią każdy utwór.

Podczas wydarzenia została przeprowadzona zbiórka na leczenie Kacperka Chodury - 6-latka z powiatu pszczyńskiego, który został zakwalifikowany do rekonstrukcji małżowiny usznej i odbudowy kanału słuchowego w USA. Trzeba zebrać na ten cel jeszcze ponad 200 tys. zł.

Organizatorzy już szykują przyszłoroczną, jubileuszową, bo XX edycję przeglądu.

Organizatorami przeglądu są: Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie, Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu.

Wręczenie nagród laureatom przeglądu:

Koncert zespołu Kolumbia

Koncert zespołu Free Air

Koncert Ani Dąbrowskiej

• Oświata

Na bieżąco monitorują jakość powietrza

Na budynku Zespołu Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie został zamontowany miernik do oznaczania jakości powietrza oraz wyświetlacz LED podający aktualną wartość stężenia pyłu PM2,5. Szkoła otrzymała też pakiet materiałów edukacyjnych na temat smogu.