Nasi producenci na „Gorolskim Święcie” w czeskim Jabłonkowie

W pierwszy weekend sierpnia w czeskim Jabłonkowie odbyły się 75. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto”. To wielkie święto kapel ludowych, lokalnych twórców, rękodzielników z Czech i Polski, podczas którego nie zabrakło także producentów z powiatu pszczyńskiego - promowali wyroby, które otrzymały certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

Przedstawiciele producentów podczas Gorolskigo Święta
Logotypy trzech partnerów projektu.

„Gorolski Święto” to najdłuższa i najważniejsza impreza w zaolziańskich dziejach, która prezentuje kulturę ludową. Występy kapel ludowych, wystawy sztuki ludowej i lokalnych produktów to tylko część atrakcji. Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć pokaz wiejskich rzemiosł i rękodzielnictwa połączony ze sprzedażą pt. Szikowne Gorolski Rynce. Imprezie towarzyszyły seminaria na temat muzyki ludowej. Na skraju Lasku Miejskiego można było zażywać relaksu podczas koncertów kapel ludowych. Widzowie mogli równocześnie zajrzeć do stoisk z tradycyjnymi specjałami lokalnej kuchni. „Gorolski Święto” to również okazja do spotkań przyjaciół i znajomych z Zaolzia, Polski, Moraw i Czech.

W tym roku lokalni producenci z powiatu pszczyńskiego promowali produkty oznaczone certyfikatem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. W czeskim Jabłonkowie można było posmakować pysznych naturalnych kozich i krowich serów, pszczyńskich grzybków, jaj, chleba i lokalnych potraw. Były też miody, produkty z lawendy, kosmetyki, borowina i solanka z goczałkowickiego uzdrowiska i rękodzieło. Produkty z powiatu pszczyńskiego cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Wyjazd lokalnych producentów na „Gorolski Święto” był jednym z elementów unijnego projektu „Regionalne produkty - bogactwo pogranicza”, realizowanego przez Powiat Pszczyński wspólnie z czeskim partnerem MAS Pobeskydí. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

Pobierz: "Gorolski Święto", 5-7.08.2022 r. - program, format pliku: PDF, rozmiar: 11.45 MB

• Lokalne miody kolejny raz ze złotym godłem

Miody z Pasieki św. Ambrożego w Woli po raz czwarty zostały wyróżnione Złotym Godłem QI i tytułem Najwyższa Jakość Quality International 2023 w kategorii „QI product - produkt najwyższej jakości”.

• Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej rozwija się

Lokalni producenci, których wyroby otrzymały certyfikat, komisja oraz przedstawiciele koordynatora - Powiatu Pszczyńskiego spotkali się w skansenie, aby podsumować dotychczasowe i zaplanować kolejne działania związane z dalszym rozwojem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.