Z władzami NFZ o kondycji szpitali powiatowych

W centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie odbyło się spotkanie istotne dla ochrony zdrowia w Polsce z udziałem samorządowców i Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Konwent Starostów Województwa Śląskiego reprezentowali Barbara Bandoła - starosta pszczyńska i Andrzej Kalata - starosta żywiecki.

Budynek szpitala oraz logo NFZ

W kontekście wejścia w życie nowelizacji ustawy podnoszącej minimalne pensje pracowników ochrony zdrowia wiele szpitali sygnalizuje, że nie jest w stanie z przyznanych środków finansowych pokryć ustawowych podwyżek dla pracowników systemu ochrony zdrowia.

W tej sprawie przedstawiciele Związku Powiatów Polskich oraz Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych spotkali się z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie. - Rozmowa dotyczyła ustalenia priorytetów działania NFZ, które będzie miało wpływ na kondycję szpitali powiatowych - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska. - Wspólnie z prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie, Katarzyną Michalik od wielu miesięcy zabiegałyśmy w NFZ o wyrównanie pszczyńskiemu szpitalowi dysproporcji w wycenie podstawowego punktu rozliczeniowego za wykonywane świadczenia medyczne. Nasz szpital realizuje te same świadczenia, co szpitale będące w tzw. „sieci szpitali”, a otrzymywał znacznie mniejsze środki. Teraz, przy okazji wypłaty środków na podwyżki wycena punktu została wyrównana - dodaje starosta.

Jak wyjaśnia Katarzyna Michalik, szpitale otrzymały wzrost wyceny za wykonywane świadczenia, ale jednocześnie zabrano środki, które były wcześniej przyznane na dodatki do wynagrodzeń pracowników. - Cieszymy się z podniesienia wyceny punktu, ale niestety, te wszystkie zabiegi, które zostały wykonane, nie wpływają na poprawę kondycji finansowej naszego szpitala. Wystarczy, że z kolejną falą pandemii zostaną wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu szpitali, wtedy nie wypracujemy 100% kontraktu i zabraknie nam środków na wynagrodzenia pracowników - mówi prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie, Katarzyna Michalik.

Rozmowy w sprawie środków na podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia będą kontynuowane.

• Zdrowie

W Pszczynie odbędzie Forum samorządowe dotyczące zmian w ochronie zdrowia

Samorządowcy i zarządzający szpitalami w województwie śląskim spotkają się w Pszczynie, by w obecności przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia zwrócić uwagę na konieczność wypracowania wspólnej strategii organizacji funkcjonowania szpitali powiatowych województwa śląskiego.

• Zdrowie

Pszczyna biła rekord w udzielaniu pierwszej pomocy

16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji Pszczyna w samo południe dołączyła do akcji bicia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.