Pomoc konsumentom

Letnie wyprzedaże - rabaty, reklamacje i zwroty

Przedsiębiorcy stosują różne chwyty marketingowe, które mają sprawić, że podejmiesz decyzję szybko i bez zastanowienia. W ten sposób mogą skłonić Cię do zakupu rzeczy niepotrzebnej, w zawyżonej cenie lub słabej jakości. UOKiK przypomina, jakie masz prawa w sezonie letnich obniżek.

Mężczyzna widoczny od pasa w dół. W dłoniach trzyma torby z zakupami.
fot. pexels.com

Przeceniony plecak, który po miesiącu się zepsuł? Reklamacja

 • jeśli powodem obniżenia ceny jest wada towaru, o której wiesz podczas zakupu, nie możesz jej reklamować u sprzedawcy,
 • wszystkie pozostałe wady - możesz.

Za duży t-shirt? Zwrot produktu

 • zamówiony online - masz 14 dni na odstąpienie od umowy (z drobnymi wyjątkami, np. jeśli zamówisz t-shirt personalizowany m.in. ze zdjęciem swojego pupila - zwrot może być ograniczony lub niedozwolony),
 • kupiony w sklepie stacjonarnym - zasady zwrotu zależą od dobrej woli sprzedawcy.

Zagraniczne wyprzedaże - na co zwrócić uwagę?

Pamiętaj! Język i domena strony nie zawsze oznaczają, że sklep jest zarejestrowany w Polsce. Dochodzenie roszczeń w przypadku zakupów poza UE jest dużo trudniejsze. Dodatkowo mogą obowiązywać inne przepisy. Przed zakupem sprawdź w regulaminie, z kim zawierasz umowę oraz czy nie jesteś importerem towaru.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów otwiera się w nowym oknie.

(źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów)

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

 • Pomoc konsumentom

  Wakacje kredytowe. Ruszyła specjalna infolinia

  W związku z wejściem w życie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, rzecznik finansowy zdecydował o uruchomieniu infolinii oraz skrzynki mailowej dedykowanej „wakacjom kredytowym”.

 • Pomoc konsumentom

  Uważaj na rejsy z Incruises - ostrzeżenie konsumenckie

  Marzysz o wyprawie na Karaiby i skusił cię program Członkostwa w Rejsach INCRUISES? Uważaj, firma InCruises International prawdopodobnie zarządza zebranymi od konsumentów pieniędzmi w zakazanym systemie konsorcyjnym.