Przedsiębiorczość

Chcą wykorzystać wakacje, by zarobić własne pieniądze

Kiermasz Pracy Wakacyjnej na pszczyński rynek przyciągnął wielu młodych ludzi, którzy w czasie wolnym zamiast odpoczywać wolą nieco zarobić. Wakacje to dla uczniów i studentów najlepszy moment na stawianie pierwszych kroków na rynku pracy.

Młodzież stojąca przy namiotach, gdzie oferowana jest praca. Namioty ustawione są na pszczyńskim rynku.

Wśród ponad 100 ofert pracy dla młodzieży znajdowały się propozycje pracy sezonowej, nie tylko na terenie powiatu pszczyńskiego, ale też w Tychach, Bielsku-Białej i Żorach. Pracodawcy głównie poszukiwali m.in. pracowników restauracji i kuchni, sklepów, magazynierów oraz osób do zbioru owoców i warzyw. - Jest tutaj dużo ciekawych ofert pracy na wakacje. Sama wybrałam pracę przy organizacji eventów, jak najszybciej skontaktuję się z pracodawcą. W przyszłym roku zdaję maturę i chciałabym zarobić trochę na studia - mówi Izabela, 18-letnia uczennica Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie.

Ofertami dysponowały Młodzieżowe Centrum Kariery OHP z Żor i Tychów, Młodzieżowe Biuro Pracy OHP z Bielska-Białej oraz Powiatowy Urząd Pracy z Pszczynie. Informacji o pracy za granicą udzielali pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową i ofertę uczelni wojskowych promowało Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach.

Młodzi ludzie mogli skorzystać z pomocy doradców zawodowych. - Rozmawiamy o tym, jak przygotować się do szukania pracy, podpowiadamy, jak odpowiednio przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, gdzie nie dać się zaskoczyć, jak odpowiadać na trudne pytania - mówi Maria Kasprzycka, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

To drugi kiermasz pracy wakacyjnej dla uczniów i studentów zorganizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie. - Myślę, że nie ostatni. Widać, że ta formuła się przyjęła, przyciąga sporo młodych ludzi. Młodość, siła i chęć zarobienia własnych pieniędzy są najlepszym motywatorem do pracy - mówi Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

Podczas letniego kiermaszu z młodzieżą spotkał się wicestarosta Damian Cieszewski. - Wielu studentów czy uczniów rezygnuje z letniego lenistwa, aby zatrudnić się w wakacje do pracy sezonowej. Nie traktują jej tylko jako możliwości dorobienia, ale także jako możliwość zdobycia doświadczenia, którym będą mogli się pochwalić w CV - mówi wicestarosta.

Na pszczyńskim rynku znajdował się także punkt, w którym harcerze z Grupy Ratowniczej HKR Pszczyna prowadzili zajęcia pod hasłem „Bezpieczne wakacje” i uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy. Wystąpił zespół „Metrum i Trzy Czwarte” działający przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

• Przedsiębiorczość

Młodzi ludzie będą mogli znaleźć pracę na wakacje

Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie po raz drugi organizuje „Kiermasz Pracy Wakacyjnej”, gdzie młodzież szukająca pracy będzie mogła zapoznać się z propozycjami zatrudnienia. Pracodawcy mogą zgłaszać oferty pracy wakacyjnej do 21 czerwca.

• Przedsiębiorczość

Forum Przedsiębiorców Ziemi Pszczyńskiej już 30 maja

Stowarzyszenie LGD „Ziemia Pszczyńska" we współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Pszczynie zapraszają na Forum Przedsiębiorców Ziemi Pszczyńskiej. Jeszcze do czwartku 26 maja można zgłosić chęć udziału w spotkaniu.