Z dziećmi i młodzieżą o akceptacji i tolerancji

W ostatnim czasie w warsztatach „Różni, ale tacy sami” organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie uczestniczyli uczniowie goczałkowickiej podstawówki oraz przedszkolaki z Miedźnej, Pszczyny i Kobióra.

Dzieci siedzące na dywanie, przed nimi prowadząca warsztaty. Migają palcami.

Zajęcia miały pokazać dzieciom i młodzieży, z jakimi trudnościami borykają się przede wszystkim osoby z dysfunkcją słuchu - niedosłyszące i głuche, w jaki sposób komunikują się między sobą i ludźmi słyszącymi.

Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miedźnej, Przedszkola nr 2 w Pszczynie im. Juliana Tuwima w Pszczynie, Gminnego Przedszkola w Kobiórze oraz uczniowie Szkoły podstawowej nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju poznali też język migowy m.in. alfabet palcowy, liczby i podstawowe słowa.

- Każda osoba z niepełnosprawnością potrzebuje wsparcia i akceptacji. Warto o tym rozmawiać z dziećmi już od najmłodszych lat - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży

„Różni, ale tacy sami” to warsztaty, które mają pomóc wykształcić u dzieci i młodzieży postawy tolerancji i akceptacji wobec różnego rodzaju niepełnosprawności. Czas i sposób prowadzenia zajęć zostaje dopasowany pod względem wieku.

Po okresie wakacyjnym zapraszamy przedszkola i szkoły z powiatu pszczyńskiego do udziału w warsztatach. Więcej informacji udziela Referat ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych pszczyńskiego starostwa pod numerem telefonu 32 449 23 83.

• Oświata

Słoneczny jubileusz Oddziału ZSS nr 3 przy DPS w Pielgrzymowicach

Jubileusz 25-lecia działalności Oddziału Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach i rozstrzygnięcie 13. edycji Konkursu zapoczątkowały XXII. Powiatowy Tydzień Osób Niepełnosprawnych, znany jako „Słoneczny Tydzień”.

• Oświata

Nauczycielki z "Rolniczoka" na zagranicznych szkoleniach zawodowych

W kwietniu dwie nauczycielki przedmiotów gastronomicznych z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie uczestniczyły w zagranicznym szkoleniu w Portugalii. Projekt "Bilet do kariery - III" realizowany w ramach akredytacji Erasmusa pozwolił zdobyć cenne doświadczenie i zapoznać się z międzynarodowymi standardami branżowymi i europejskimi praktykami biznesowymi.