Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Rodziny zastępcze to zwykli ludzie, którzy na co dzień czynią niezwykłe rzeczy

30 maja jest ich święto - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Podczas uroczystego spotkania rodzicom zastępczym podziękowano za trud włożony w wychowanie drugiego człowieka.

Rodzice zastępczy wraz z wicestarostą i kierownikiem ORPZ na jednej scenie ustawieni w jednym rzędzie do wspólnego zdjęcia.

W powiecie pszczyńskim opieką w 92 rodzinach zastępczych - 38 spokrewnionych, 43 niezawodowych i 11 zawodowych, w tym trzech rodzinnych domach dziecka, trzech pełniących funkcję pogotowia rodzinnego i jednej rodzinie specjalistycznej otoczonych jest 147 dzieci. Wśród nich są te najmłodsze, które często są zabezpieczane prosto ze szpitala i te dorosłe, które uczą się i pracują. W domu rodziców zastępczych otrzymują - miłość i bezpieczeństwo.

Podczas uroczystości kierownik Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w powiecie pszczyńskim Katarzyna Motyka wspólnie z wicestarostą Damianem Cieszewskim podziękowali rodzicom zastępczym. Podziękowano też osobom i przedstawicielom instytucji, które wspierają działania Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w powiecie pszczyńskim.

Wicestarosta Damian Cieszewski zaznaczył, że rodziny zastępcze to wyjątkowi ludzie, bo zdecydowali się oddać część swoje życia dzieciom. - Pomagacie dzieciom, które nie mogą wychowywać się w biologicznych rodzinach stworzyć nowy dom, dajecie poczucie bezpieczeństwa, przygotowujecie do dorosłego życia - mówił wicestarosta dziękując rodzinom zastępczym za miłość, troskę i podjęcie się trudu wychowania drugiego człowieka.

O oprawę muzyczną zadbało Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Na scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury wystąpili wokaliści, którzy uczą się śpiewu na zajęciach wokalnych pod opieką Joanny Gajdy. Spotkanie rozpoczęto występem chóru Piano Forte ze Szkoły Podstawowej w Radostowicach, którym dyryguje Katarzyna Machnik.

Podczas uroczystości wykład „Rodzina zastępcza - (nie)zwykła rodzina?” wygłosił dr Jan Basiaga z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który zajmuje się m.in. funkcjonowaniem rodzinnych i instytucjonalnych form pieczy zastępczej. - Rodzicielstwo zastępcze to zaszczytna, ale na co dzień niedoceniona funkcja społeczna. Wydaje się być czymś zwykłym, bo jest tata, mama, dom i dzieci. Rodzice zastępczy, tak jak biologiczni realizują funkcję wychowawczą, starają się przekazywać systemy wartości, doprowadzić, aby dzieci osiągnęły samodzielne życie - mówił prowadzący wykład.

Spotkanie zostało przygotowane przez Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej, czyli jednostkę organizacyjną Powiatu Pszczyńskiego, która zajmuje się pozyskiwaniem i wspieraniem rodzin zastępczych na naszym terenie, deklarując pomoc w procesie rekrutacji.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Oświata

    Maturzyści piszą egzamin dojrzałości

    5 maja, równo o godzinie 9:00, maturzyści w całej Polsce przystąpili do pisania egzaminu dojrzałości. W pierwszej kolejności mierzą się z językiem polskim. W szkołach prowadzonych przez Powiat Pszczyński do matury przystąpiło ponad 350 osób.

  • Ogólne

    234. rocznica Konstytucji 3 Maja - siła narodu tkwi we wspólnocie

    Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski - symbol odwagi, reform i dążenia do odnowy państwa. W powiecie pszczyńskim 234. rocznica tego przełomowego aktu została uczczona tradycyjnie na pszczyńskim rynku.

  • Środowisko

    Ostrzeżenie o burzach

    IMGW-PIB w Krakowie wydał ostrzeżenie 2. stopnia o burzach. Prosimy zachować najwyższą ostrożność, śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.