Poemat o Korfantym i chóry na 100-lecie przyłączenia Ziemi Pszczyńskiej do Polski

19 czerwca w pszczyńskim parku odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego zabrzmi „Poemat Śląski - Korfanty” - utwór słowno-muzyczny na kanwie tekstów Wojciecha Korfantego. Wystąpią także pszczyńskie chóry, orkiestra Ogniska Muzycznego w Pszczynie i „Śląskie Smyki”.

Grafika przedstawiająca skład zespołu oraz zdjęcie dwóch mężczyzn w garniturach.

Setna rocznica przyłączenia Ziemi Pszczyńskiej do Polski będzie obfitować w wydarzenia. Z inicjatywy Powiatu Pszczyńskiego 19 czerwca w pszczyńskim parku odbędzie się wyjątkowy koncert „Wszyscy chórem dla Śląska”. O godz. 15.00 na polanie przed zamkiem zaśpiewają pszczyńskie chóry: „Per Spasso” działający przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej, „Con Fuoco”, „Lutnia”, chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pszczynie oraz „Cantemus” ze Starej Wsi. Podczas koncertu zagra też orkiestra rozrywkowa Ogniska Muzycznego w Pszczynie oraz orkiestra smyczkowa „Śląskie Smyki” działająca pod egidą Ogniska Muzycznego w Tarnowskich Górach.

Finałem wydarzenia będzie „Poemat Śląski - Korfanty”, który rozpocznie się o godz. 16.30. To utwór słowno-muzyczny na kanwie tekstów Wojciecha Korfantego, który ukazuje się w nich jako wybitny polityk, mąż stanu, wizjoner, a przede wszystkim jako patriota walczący o miejsce Polski na mapie Europy. W roli Korfantego wystąpi Dariusz Niebudek. Autorem poematu jest Wacław Golonka, który zagra na fortepianie, zabrzmią też instrumenty dęte i perkusyjne.

- Wydarzenia roku 1922 przyniosły przełom w dziejach Górnego Śląska. Po wiekach oddzielenia od Polski, część tej ziemi wróciła do Macierzy. To ważne, aby przypominać tamte wydarzenia, tak znaczące dla wszystkich Ślązaków - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Organizatorzy wydarzenia: Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie, Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Ognisko Muzyczne w Pszczynie.

Oddali cześć ofiarom zbrodni katyńskiej

Samorządowcy, Sybiracy, przedstawiciele lokalnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń, harcerze oraz młodzież i nauczyciele z pszczyńskich szkół oddali hołd bestialsko zamordowanym Polakom w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz uczcili kolejną rocznicę masowej zsyłki Polaków na Sybir.

Ostrzeżenie o przymrozkach i oblodzeniu

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał dwa ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego: o przymrozkach i oblodzeniu. Stopień zagrożeń: 1.