Tony ubrań dla Florka i Olka
Używane ubrania i inne tekstylia przekazane w ramach akcji „Szafowanie dla Florka i Olka” zostaną wymienione na pieniądze i wspomogą leczenie małych mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

Tony używanych ubrań na terenie PZS nr 2 w Pszczynie, policyjne pokazy, nauka udzielania pierwszej pomocy pod okiem strażaków, dmuchańce, malowanie twarzy i animacje dla dzieci, kiermasz i strażackie pyszności, występ ambasadorki akcji Beathris - tak wyglądał finał akcji "Szafowanie dla Florka i Olka". Przez kilka tygodni mieszkańcy powiatu pszczyńskiego oddawali używane ubrania. Finał akcji odbył się 13 maja przy największej powiatowej szkole. Worki z rzeczami do recyklingu wypełniły niemal dwie naczepy ciężarówki. - „Szafowanie” to akcja polegająca na zbiórce używanych ubrań, maskotek, firan, zasłon i innych tekstyliów i nadaniu im drugiego życia. Firma współpracująca z Fundacją Po Pierwsze za każdy kilogram zebranej odzieży przekaże pieniądze na leczenie i rehabilitację Florka i Olka - mówi Joanna Nadgórska, nauczycielka i inicjatorka akcji.
Florek Francuz z Pszczyny urodził się jako skrajny wcześniak w 26. tygodniu ciąży z wagą 936 g. Niestety, kolejne badania wykazały, że stracił wzrok w obu oczkach, potrzebuje intensywnej rehabilitacji i terapii wzroku. O sprawność walczy także Olek Budzik z Czarkowa, który w styczniu obchodził swoje pierwsze urodziny. Trwa zbiórka na jego rehabilitację, zakup leków, turnusy, leczenie i sprzęt medyczny.

Główny magazyn mieścił się przy ul. Bielskiej 32 w Pszczynie, a zbiórki w swoich obiektach prowadziły także m.in. PZS nr 2 w Pszczynie, PZS nr 1 w Pszczynie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pszczynie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie, III LO w Pszczynie, I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, Niepubliczne Przedszkole Radocha w Pszczynie, Szkoła Podstawowa w Piasku, Szkoła Podstawowa w Górze oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Piasku.
- Dziękuję każdemu, kto przejrzał swoje szafy i postanowił pomóc małym mieszkańcom naszego powiatu. To jedna z wielu akcji charytatywnych zainicjowanych przez nauczycielkę Joannę Nadgórską, w którą włączyli się nauczyciele i uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, szkoły z powiatu pszczyńskiego, strażacy i wielu mieszkańców. Cieszę się, że w PZS nr 2 tak wielką wagę przykłada się do pomagania innym, za co dziękuję dyrektorowi Piotrowi Cyganowi. To ważne, że energia i chęci nauczycieli przekładają się na energię i chęci młodzieży - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Organizatorzy: Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie, Powiat Pszczyński, Grupa Inicjatyw Charytatywnych "Zaangażowane" oraz Fundacja Po Pierwsze.
Partnerzy: Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Edukacji Dzieci i Młodzieży "Omnibus", KPP Pszczyna, OSP Studzienice, OSP Pszczyna, OSP Piasek, StrefaDmuchańca.pl, Gmina Pszczyna.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego