W pszczyńskim skansenie przypomną zapomniany obrzęd

W niedzielę 1 maja w pszczyńskim skansenie odbędzie się plenerowe wydarzenie prezentujące obrzęd stawiania moja.

Mężczyźni podnoszący udekorowane drzewo w skansenie.

Stawianie moja to stary zwyczaj, który przypomniał Zespół Regionalny „Pszczyna” w widowisku przeplatanym tańcami i przyśpiewkami „Z moikiem i dziadem po wsi pszczyńskiej”. W najbliższą niedzielę w pszczyńskim skansenie o godz. 14.00 wystąpi Zespół Regionalny „Pszczyna” w premierowym programie „Pogrzebanie basa”. Pół godziny później dzieci wspólnie ozdobią „moja” kolorowymi wstążkami.

Uroczyste stawianie okorowanego drzewa rozpocznie się o godz. 15.00. Imprezę zakończy występ Zespołu Regionalnego „Pszczyna” w programie „Z mojem i dziadem przez ziemię pszczyńską”. Wydarzeniu będzie towarzyszył kiermasz lokalnych produktów. Wstęp do skansenu - bezpłatny.

„Moj” to okorowane drzewo o wysokości, co najmniej 10 metrów, na końcu którego pozostawia się jedynie nietknięty wierzchołek przystrajany kolorowymi wstążkami. Pierwsze informacje o mojach w Europie pochodzą z XIII wieku.

Stawiano je wówczas jako przejaw czci i życzliwości przed kościołami, ratuszami, domami zamożnych i poważanych osób, a także przed domami dziewcząt cieszących się szczególnym powodzeniem.

Plakat informujący o wydarzeniu.

(źródło: Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej)