Kończysz podstawówkę? Wybierz szkołę dla siebie w powiecie pszczyńskim

Oferta edukacyjna placówek prowadzonych przez Powiat Pszczyński jest bogata i różnorodna. Na pierwszoklasistów czeka 1100 miejsc w powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych. Elektroniczna rekrutacja ruszy 16 maja.

Kolaż ze zdjęciami różnych klas szkół powiatowych

- W roku szkolnym 2022/23 przygotowaliśmy 1100 miejsc w klasach pierwszych w  naszych 4 szkołach ponadpodstawowych: Powiatowym Zespole Szkół nr 1, Powiatowym Zespole Szkół nr 2, I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie oraz Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Szkoły branżowe i techniczne prowadzone przez Powiat Pszczyński oferują szeroki wachlarz zawodów, ściśle współpracują z przedsiębiorcami, którzy proponują najlepszym uczniom pracę po ukończeniu szkoły. - Nasze szkoły są świetnie wyposażone, uczniowie korzystają z nowoczesnych pracowni, które uruchamiamy dzięki środkom unijnym. Aktualnie wyposażamy cztery nowe pracownie kształcenia zawodowego - fryzjerską, elektryczną, obrabiarek i motoryzacyjną - podkreśla starosta. Z kolei kształcenie ogólne realizowane jest po wybraniu profilu kształcenia. W LO im. Bolesława Chrobrego uczniowie zdają maturę najlepiej w regionie, uzyskują wyniki znacznie powyżej średniej krajowej, tworzą własną ścieżkę rozwoju poprzez samodzielny dobór rozszerzeń, mają także możliwość zdobycia certyfikatów językowych. W Liceum w PZS nr 2 realizowane są innowacje pedagogiczne - „klasa mundurowa” czy "pedagog społeczny”. Wszystkie placówki prowadzone przez Powiat Pszczyński realizują szeroką wymianę międzynarodową.

- Każdego roku poszerzamy ofertę o nowe, atrakcyjne zawody, które są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. W nowym roku szkolnym planujemy uruchomić nowe kierunki kształcenia w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie - technik eksploatacji portów i terminali oraz innowację pedagogiczną „edukacja artystyczna” w tamtejszym liceum, nowością jest też technik fotografii i multimediów. Z kolei PZS nr 1 zaprasza na nowe kierunki - technik spawalnictwa z uprawnieniami SEP i technik elektronik - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Zespół Szkół nr 3 Specjalnych zaprasza do Branżowej Szkoły I stopnia Specjalnej, która kształci w zawodzie kucharz oraz pracownik pomocniczy gastronomii oraz do Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.

Aby ułatwić tegorocznym absolwentom szkół podstawowych wybór dalszej drogi kształcenia, Powiat Pszczyński przygotował informator z aktualną ofertą edukacyjną powiatowych placówek ponadpodstawowych. Informator zawiera także ofertę dla kandydatów szkół dla dorosłych.

Informator dla absolwentów szkół podstawowych oraz kandydatów do szkół dla dorosłych rok szkolny 2022/23, format pliku: PDF, rozmiar: 4.16 MB

• Oświata

Nauczyciele na zagranicznych kursach językowych

W ramach trzeciej edycji projektu "Uczyć po europejsku" kadra pedagogiczna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie miała możliwość uczestniczenia w zagranicznych kursach językowych realizowanych w ramach akredytacji Erasmusa.

• Oświata

Absolwenci „Samochodówki” odnoszą sukcesy

Paulina Łakota i Miłosz Puchałka, absolwenci technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie w Ogólnopolskim Konkursie „Technik Absolwent Roku” uplasowali się na czołowych miejscach w specjalności technik grafiki i poligrafii cyfrowej, tym samym zakwalifikowali się do II finałowego etapu konkursu.