Inwestycje

Powiat przekaże 135 tys. zł na projekt ciągu pieszo-rowerowego przy DW 939

Powiat Pszczyński przekaże Województwu Śląskiemu środki na wykonanie dokumentacji projektowej budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż DW 939 z Wisły Wielkiej do Strumienia.

Droga wzdłuż, której znajdują się domy i drzewa.
fot. Google Maps

Szacowany koszt wykonania dokumentacji projektowej rozbudowy drogi wojewódzkiej polegającej na budowie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż DW 939 na odcinku od ul. Bielskiej w Strumieniu do ul. Brzozowej w Wiśle Wielkiej wynosi 540 tys. zł. Powiat Pszczyński przeznaczy na ten cel 135 tys. zł. Taką decyzję podjęto na ostatniej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego. Pozostałe środki na realizację zadania zabezpieczą: Powiat Cieszyński - 50 tys. zł, Gmina Strumień - 220 tys. zł oraz Gmina Pszczyna - 135 tys. zł. Środki zostaną przekazane Województwu Śląskiemu w latach 2022 i 2023 w formie pomocy finansowej. Opracowaniem dokumentacji zajmie się Powiat Pszczyński, który przygotuje postępowanie przetargowe i podpisze umowę z projektantem. Choć jest to zadanie Województwa Śląskiego, zostanie powierzone do prowadzenia samorządowi powiatowemu.

Droga Wojewódzka 939 to niebezpieczna trasa o dużym nasileniu ruchu samochodowego. Korzysta z niej wielu rowerzystów i piesi. - Wizja budowy ścieżki rowerowej łączącej Wisłę Wielką ze Strumieniem staje się coraz bardziej realna - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego i dodaje, że realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Podkreśla także, że dokumentacja projektowa powstanie dzięki staraniom czterech lokalnych samorządów. - Dziękuję samorządowcom za otwartość na współpracę - dodaje Grzegorz Nogły.

Planowane jest wykonanie projektu 5,3-kilometrowego ciągu pieszo-rowerowego od ul. Bielskiej w Strumieniu do ul. Brzozowej w Wiśle Wielkiej (do tego miejsca zostanie wybudowana ścieżka rowerowa przez Gminę Pszczyna). W przyszłości ścieżka pieszo-rowerowa połączy w dwa miasta - Pszczynę i Strumień oraz dwa powiaty - pszczyński i cieszyński.

Zadanie polegające na wykonaniu dokumentacji projektowej zostało zakwalifikowane do Programu WID 2021+. Program dotyczy zadań na drogach wojewódzkich, współfinansowanych przez samorządy gminne i powiatowe. W kolejnych latach samorządowcy będą starać się pozyskać środki na budowę ciągu pieszo-rowerowego.

Ulica Stenclówka w Studzionce przejdzie modernizację

Powiat Pszczyński pozyskał dofinansowanie na modernizację ul. Stenclówka w Studzionce ze środków przeznaczonych na remonty dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Droga zostanie przebudowana na 2,5-km odcinku od skrzyżowania z ul. Jedności w kierunku Stenclówki i Czarnych Dołów.

• Inwestycje

Umowa na termomodernizację budynku basenu podpisana

Budynek basenu przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie przejdzie termomodernizację. Inwestycja zakłada również zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Powiat Pszczyński zawarł umowę z wykonawcą.

• Inwestycje

Czas na roboty drogowe na ul. Jedności

Obecnie prowadzone są prace przy budowie kanalizacji deszczowej. Po świętach w Studzionce rozpocznie się pierwszy etap robót drogowych na odcinku od skrzyżowania z ul. Jedności do skrzyżowania z ul. Wieczorka.