Webinar „Smog a zdrowie”
HEAL Polska oraz Pszczyński Alarm Smogowy serdecznie zapraszają do uczestnictwa w webinarze poświęconym tematowi wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, który odbędzie się 20 kwietnia w godz. 18.30-20.00. Patronem wydarzenia jest Powiat Pszczyński.

- Jako stowarzyszenie i jednocześnie Pszczyński Alarm Smogowy, które od kliku lat aktywnie działa na rzecz poprawy jakości powietrza uważamy, że poziom świadomości mieszkańców Śląska na temat skutków zdrowotnych niskiej emisji jest wciąż niezadowalający - tłumaczy Aleksandra Antes-Szewczyk ze Stowarzyszenia "Nie dokarmiaj Smoga". - Zmiana mentalności naszego społeczeństwa jest konieczna do osiągnięcia celu jakim jest oddychanie czystym powietrzem spełniającym normy WHO, dlatego kładziemy nacisk na edukację i uwrażliwienie na tematykę zanieczyszczenia powietrza oraz jego wpływu na zdrowie - dodaje.
Webinar adresowany jest nie tylko do środowiska medycznego, lecz również do samorządowców, działaczy, a także wszystkich zainteresowanych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na ten temat.
Podczas webinaru wysłuchamy prelekcji autorytetów z dziedziny pulmonologii oraz alergologii, którzy są członkami kampanii „Lekarze Dla Klimatu” ogólnopolskiego projektu zrzeszającego pracowników medycznych oraz ekspertów ds. zdrowia w celu ochrony zdrowia Polek i Polaków przed zanieczyszczeniem powietrza oraz zmianami klimatycznymi.
Webinar poprowadzi dyrektorka HEAL Polska, po wystąpieniach ekspertów przewidziana jest dyskusja z możliwością zadawania pytań.
Webinar "Smog a zdrowie"
Termin: 20.04.2022, godz. 18:30- 20:00.
Link do rejestracji na webinar "Smog a zdrowie" otwiera się w nowym oknie
Prelegenci
- Wstęp: dr n. med. Marcin Leśniewski Były dyrektor Szpitala w Pszczynie, ambasador Czystego Powietrza;
- dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny Specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie układu oddechowego w perspektywie długo i krótkoterminowej”;
- dr Piotr Dąbrowiecki, Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Alergolog i specjalista chorób wewnętrznych
„Wpływ zanieczyszczeń powietrza na występowanie alergii u dzieci i dorosłych (w perspektywie długo i krótkoterminowej)”. - Moderatorka: Weronika Michalak, Dyrektorka HEAL Polska
Dlaczego Pszczyna?
Pszczyna to miejscowość, która od lat boryka się z problemem niskiej emisji będącej wynikiem ogrzewania gospodarstw domowych głównie za pomocą starych nieefektywnych urządzeń grzewczych, w których stosuje się niskiej jakości paliwa stałe (w gminie dominuje zabudowa jednorodzinna). Dodatkowo położenie Pszczyny w kotlinie Oświęcimskiej (naturalnej niecce) powoduje duży napływ zanieczyszczeń z sąsiadujących miejscowości, a podczas bezwietrznej
powoduje duży napływ zanieczyszczeń z sąsiadujących miejscowości.
Organizatorzy: HEAL Polska (Health and Environment Alliance); Stowarzyszenie „Nie Dokarmiaj Smoga”; Pszczyński Alarm Smogowy.
Partnerzy: Polski Alarm Smogowy; Szpital Joannitas w Pszczynie.
Patroni: Urząd Miejski w Pszczynie; Starostwo Powiatowe w Pszczynie.
Patronat medialny: pless.pl; SmogLab; Śląska Opinia; BeskidSlaski24.pl; Radio Express FM.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego