Wracają stacjonarne nieodpłatne porady prawne

Od 1 marca mieszkańcy będą mogli uzyskać pomoc adwokata lub radcy prawnego stacjonarnie w punktach lub - jeżeli taka forma kontaktu będzie dla nich wygodniejsza - przez telefon czy komunikator internetowy.

Młotek sędziowski i książki oraz napis nieodpłatna pomoc prawna

Od 1 marca wszystkie punkty nieodpłatnych porad prawnych i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie pszczyńskim działać będą w trybie hybrydowym. - Radcowie prawni i adwokaci będą udzielać porad stacjonarnie, chyba że mieszkaniec woli uzyskać pomoc za pomocą środków porozumiewania się na odległość, będzie mógł ją otrzymać telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej lub komunikatora internetowego - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Jak umówić się na darmową poradę lub mediację?

Można to zrobić:

• dzwoniąc pod numer telefonu 32 449 23 78 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Pszczynie,
  • wysyłając e-maila na adres: pomocprawna@powiat.pszczyna.pl - w wiadomości należy podać dane do kontaktu telefonicznego
  • osobiście w siedzibie referatu mieszczącego się w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, ul. Antesa 11, 43-200 Pszczyna, pokój nr 1 (obok kaplicy szpitalnej)

Z darmowej pomocy adwokatów i radców mogą skorzystać osoby uprawnione, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniający innych osób w ciągu ostatniego roku.Organizacją tego zadania zajmuje się Powiat Pszczyński.

W powiecie pszczyńskim nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest w sześciu punktach na terenie każdej gminy. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej powiatu pszczyńskiego Mieszkańcy mogą korzystać także z bezpłatnych mediacji.

Coraz więcej osób korzysta z porad

Liczba osób, które korzystają z darmowej pomocy stale rośnie. Tylko w 2021 r. na terenie całego powiatu pszczyńskiego nieodpłatnych porad prawnych udzielono 1354 osobom (446 porad w Pszczynie, 343 w gminie Pawłowicach, 220 w Woli, 152 w Goczałkowicach, 98 w Kobiórze i 95 w Suszcu).

Wachlarz pomocy jest szeroki. Darmową pomoc otrzymają osoby, które są w trudnej życiowej sytuacji, mają kłopoty mieszkaniowe, pracownicze, są zadłużone, odziedziczyły długi, lub mają inne problemy związane ze sprawami życia codziennego.