Inwestycje

Piaskowa w Suszcu zostanie przebudowana. Powstanie też ścieżka rowerowa

Powiat Pszczyński pozyskał 1 mln 650 tys. zł na przebudowę ulicy Piaskowej w Suszcu. Droga zostanie wyremontowana na odcinku 1,3 km.

Nawierzchnia wyremontowanej drogi, po której jedzie biały samochód osobowy.
Przebudowany obiekt mostowy w ciągu ul. Piaskowej w Suszcu. Teraz czas na nawierzchnię drogi.

W ostatnim czasie Powiat Pszczyński przebudował most w ciągu ulicy Piaskowej, teraz przyjdzie kolej na kompleksową przebudowę drogi. Zakres robót obejmie budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej, wymianę nawierzchni jezdni na odcinku 1,3 km - od skrzyżowania z drogą wojewódzką aż do terenu kopalni. Istniejący chodnik zostanie z jednej strony przebudowany na ścieżkę rowerową, a po drugiej stronie - przebudowany.

Szacowany koszt inwestycji to 3,3 mln zł. Połowę tej kwoty wynosi pozyskane przez powiat dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - w sumie 1 mln 650 tys. zł. Wkład własny sfinansują wspólnie Powiat Pszczyński oraz Gmina Suszec. Przebudowa rozpocznie się w 2022 roku.

- Dzięki naszej skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych możemy realizować potężne inwestycje drogowe. W ubiegłym roku każdą jedną złotówkę z budżetu Powiatu Pszczyńskiego wydaną na przebudowy i remonty dróg pomnożyliśmy pięciokrotnie. Zdobywamy zarówno środki unijne, jak i krajowe. Doskonale układa się współpraca z gminami, które współfinansują zadania na swoim terenie - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

- W ubiegłym roku zakończyliśmy prace związane z przebudową obiektu mostowego w ciągu ul. Piaskowej w Suszcu. To ważna droga także dla rozwoju gospodarczego gminy i naszego powiatu, bowiem prowadzi bezpośrednio do terenów po kopalni, gdzie powstają kolejne obszary inwestycyjne - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego.

W poprzednich latach wnioski składane przez Powiat Pszczyński w ramach RFRD także otrzymały dofinansowanie - w 2020 r. 3 mln zł na przebudowę ulic Szkolnej w Porębie i Porębskiej w Radostowicach (zadanie jest w trakcie realizacji, prace zakończą się w tym roku), a w w 2021 roku 2,5 mln zł na przebudowę ul. Pawiej w Wiśle Małej i Jedności w Studzionce (etap II) - zadanie realizowane w latach 2021-23.

• Inwestycje

Ulica Śląska w Krzyżowicach w remoncie

Końcem marca ruszył remont ponad 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej ul. Śląskiej w Krzyżowicach. To pierwsza cześć dużej inwestycji realizowanej przez Powiat Pszczyński i Gminę Pawłowice. W kolejnym etapie wyremontowana zostanie ul. Boryńska w Warszowicach.

• Inwestycje

Duża inwestycja drogowa w trakcie realizacji

Trwa przebudowa ul. Zebrzydowickiej w Pielgrzymowicach. To jedna z największych inwestycji realizowanych w tym roku na drogach powiatowych. Powiat Pszczyński pozyskał na ten cel ponad 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wkład własny pokryje wspólnie z Gminą Pawłowice.