Radni sejmiku zachęcają do szczepień

W trosce o zdrowie mieszkańców województwa śląskiego, zmniejszenie ilości zachorowań radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli jednogłośnie uchwałę-apel zachęcający do szczepień przeciwko COVID-19.

dłonie w rękawiczkach, trzymające fiolkę ze szczepionką i strzykawkę z igłą.

Radni zadeklarowali również aktywność w propagowaniu szczepień w swoich powiatach i gminach. Z prośbą o rozpropagowanie apelu zwrócił się do samorządowców ze Śląska przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok.

Apel Sejmiku Województwa Śląskiego do mieszkańców województwa

Wobec nasilania się pandemii COVID-19 w całym kraju, codziennie tysięcy zachorowań i setek zgonów z tego powodu oraz narastającego przeciążenia systemu ochrony zdrowia, my Radni Województwa Śląskiego apelujemy do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, którzy jeszcze nie zaszczepili się przeciwko COVID-19, aby bezzwłocznie to uczynili.

Szczepienia są naukowo potwierdzonym, najlepszym i bezpiecznym sposobem zapobiegania ciężkiemu przebiegowi COVID-19 oraz hospitalizacjom i zgonom z jego powodu.

Wobec narastania odsetka zakażeń szczególnie zakaźnym wariantem Omikron, apelujemy również do wszystkich już zaszczepionych dwoma dawkami o przyjęcie dawki przypominającej szczepionki, kiedy tylko będzie to ze względów medycznych wskazane, co jest niezbędne dla jak najlepszej ochrony przed tym
wariantem koronawirusa.

Punkt Szczepień Powszechnych w Pszczynie jest czynny od czwartku do poniedziałku, nie trzeba się wcześniej rejestrować

Warto przypomnieć, że Powiatowy Punkt Szczepień Powszechnych w Pszczynie
realizuje szczepienia w czwartki, piątki i poniedziałki od 15.00 do 20.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 9.00 - 17.00 w budynku byłej szkoły przy ul. Batorego 24 w Pszczynie. Do tej pory w punkcie wykonano ponad 34 tysiące szczepień. Na szczepienie nie trzeba się wcześniej rejestrować, można przyjść "z drogi" - dotyczy to młodzieży od 12. roku życia oraz dorosłych. Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat w punkcie odbywają się w soboty od godz. 9.00 do 12.00 (w soboty w tych godzinach nie odbywają się szczepienia osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia) i w tym przypadku konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Należy to zrobić:

• dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989 lub
  • internetowo przez e-rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl lub
  • dzwoniąc do Powiatowego Punktu Szczepień Powszechnych w Pszczynie w czwartki, piątki i poniedziałki od 15.00 do 20.00 oraz w soboty i niedziele od 9.00 do 17.00 pod numery: 577 511 077 lub 577 877 388

Bezpłatna mammografia w Woli

13 maja w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Woli będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 45-74 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.