Skorzystaj z nieodpłatnych porad prawnych, obywatelskich i mediacji

Z nowym rokiem zaktualizowany został harmonogram punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie pszczyńskim. Tylko w ubiegłym roku z darmowej pomocy skorzystały 1354 osoby.

Młotek sędziowski i książki oraz napis nieodpłatna pomoc prawna

W powiecie pszczyńskim nieodpłatna pomoc prawna oraz poradnictwo obywatelskie udzielane są na terenie każdej gminy. Organizacją tego zadania zajmuje się Powiat Pszczyński. Lokale na ten cel nieodpłatnie udostępniają samorządy gminne. Mieszkańcy mogą korzystać także z bezpłatnych mediacji.

Liczba osób, które korzystają z darmowej pomocy stale rośnie. Tylko w 2021 r. na terenie całego powiatu pszczyńskiego nieodpłatnych porad prawnych udzielono 1354 osobom (446 porad w Pszczynie, 343 w gminie Pawłowicach, 220 w Woli, 152 w Goczałkowicach, 98 w Kobiórze i 95 w Suszcu).

Uzyskanie prawa do lokalu mieszkalnego po krewnym lub znajomym, przestępstwa i wykroczenia, a także sprawy rodzinne (m.in. rozwiązanie małżeństwa, sprawowanie władzy rodzicielskiej, kontakty rodziców z dziećmi), dziedziczenie i spłata zadłużenia to problemy, z którymi mieszkańcy najczęściej zwracali się o udzielenie porady prawnej.

- Wachlarz pomocy jest bardzo szeroki. Do usług naszych mieszkańców są prawnicy, doradcy obywatelscy oraz mediatorzy. Darmową pomoc otrzymają osoby, które są w trudnej życiowej sytuacji, mają kłopoty mieszkaniowe, pracownicze, są zadłużone, odziedziczyły długi, lub mają inne problemy związane ze sprawami życia codziennego - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Darmowa pomoc adwokatów i radców przysługuje osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, którzy w ostatnim roku nie zatrudniali innych osób.

Jak skorzystać z pomocy?

Obecnie z bezpłatnej pomocy prawników, radców prawnych i mediatorów można skorzystać bez wychodzenia z domu - porady udzielane są telefonicznie lub za pomocą internetowych komunikatorów. Wystarczy wcześniej zadzwonić pod numer telefonu 32 449 23 78 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Pszczynie lub wysyłać e-mail na adres: pomocprawna@powiat.pszczyna.pl
W umówionym terminie z numeru zastrzeżonego zadzwoni do nas adwokat, radca prawny lub doradca obywatelski.

Zadanie finansowane jest ze środków budżetu państwa.

Harmonogram oraz rozmieszczenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie pszczyńskim w 2022 r.:

Punkt nr I: ul. 3 Maja 15, 43-200 Pszczyna

Poniedziałek 12.00 - 16.00, pomocy udziela radca prawny Daniel Kowalik
Wtorek 8.00 - 12.00, pomocy udziela adwokat (mediator) Małgorzata Pieczka
Środa 14.00 - 18.00, pomocy udziela adwokat Jakub Hurnik
Czwartek 8.00 - 12.00, pomocy udziela adwokat (mediator) Małgorzata Nowok
Piątek 8.00 - 12.00, pomocy udziela radca prawny (mediator) Małgorzata Sulich

Punkt nr II: lokal biurowy nr 201 w Domu Kultury w Pawłowicach na Osiedlu przy ul. Wojska Polskiego 11, 43-250 Pawłowice (GOK)

Poniedziałek 9.00 - 13.00, pomocy udziela radca prawny Agata Słowik
Wtorek 15.00 - 19.00, pomocy udziela adwokat (mediator) Izabela Lach - Barteczka
Środa 9.00 - 13.00, pomocy udziela adwokat (mediator) Małgorzata Pieczka
Czwartek 9.00 - 13.00, pomocy udziela radca prawny (mediator) Paweł Mazur
Piątek 15.00 - 19.00, pomocy udziela radca prawny Wojciech Dancewicz

Punkt nr III: Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
Gmina Kobiór: lokal biurowy przy ul. Centralnej 57, 43-210 Kobiór

(były Hotel Robotniczy, wejście od strony stawu, parter)
Pomocy udziela: Stowarzyszenie Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA

Gmina Suszec: lokal biurowy przy ul. Ogrodowej 22, 43-267 Suszec (GOK)

Punkt nr IV: Nieodpłatna pomoc prawna
Gmina Miedźna: lokal biurowy przy ul. Poprzecznej 1, 43-225 Wola

Gmina Goczałkowice-Zdrój: lokal biurowy, przy ul. Uzdrowiskowej 61,
43-230 Goczałkowice -Zdrój (GOK)

• Wykaz nieruchomości przeznaczonej do oddania w dzierżawę

Zgodnie z art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 344 z późn. zm.) Starosta Pszczyński, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej jako organ reprezentujący Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami, podaje do publicznej wiadomości wykaz dla nieruchomości położonej w Goczałkowicach-Zdroju, gm. Goczałkowice-Zdrój, stanowiącej własność Skarbu Państwa, przeznaczonej do oddania w dzierżawę.

• Wykaz nieruchomości przeznaczonej do oddania w dzierżawę.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia ustawy o z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 344 z późn. zm.) Starosta Pszczyński, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej jako organ reprezentujący Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami, podaje do publicznej wiadomości wykaz dla nieruchomości położonej w Brzeźcach, gm. Pszczyna, stanowiącej własność Skarbu Państwa, przeznaczonej do oddania w dzierżawę.

• Wykaz nieruchomości przeznaczonej do oddania w dzierżawę

Zgodnie z art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 344 z późn. zm.) Starosta Pszczyński, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej jako organ reprezentujący Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami, podaje do publicznej wiadomości wykaz dla nieruchomości położonej w Woli, gm. Miedźna, stanowiącej własność Skarbu Państwa, przeznaczonej do oddania w dzierżawę.