Pomogą uzależnionym od alkoholu

W Pszczynie powstał hostel, w którym pomoc znajdą osoby uzależnione od alkoholu. Pobyt w ośrodku będzie finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wyremontowany budynek o szarej elewacji, dół w szarej cegle.

Hostel znajduje się w jednym z budynków przy ul. Paderewskiego użytkowanych przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż. Obiekt przeszedł remont. Prace trwały przez ostatnie 1,5 roku. - W ośrodku mamy łącznie 13 miejsc. Mogą tu trafić osoby, którym zależy na tym, aby powrócić na rynek pracy i się usamodzielnić - mówi Roman Wojnar, dyrektor Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż.

To miejsce dla mężczyzn, którzy zakończyli podstawową terapię, nie mają własnego domu i są gotowi do podjęcia pracy. Nie jest to tylko mieszkanie, ale także miejsce kontynuacji terapii. Podopieczni mogą liczyć na wsparcie specjalistów. - Ośrodek prowadzony przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż w Pszczynie rozwija się. W 2019 roku powstała tu Poradnia Leczenia Uzależnień, a dzięki uruchomieniu hostelu osoby zmagające się z uzależnieniem będą mogły kontynuować terapię - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

W otwarciu hostelu uczestniczyli m.in. dyrektor Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż Roman Wojnar, wicedyrektor Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż Dorota Wojnar, wicestarosta Damian Cieszewski, architekt Joanna Drożdż-Nowak, prezes Rady Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż ks. dr hab. Marek Uglorz, Adam Król z Fundacji Habitat for Humanity Poland oraz pracownicy i współpracownicy Domu Błękitnego Krzyża w Pszczynie.

Obecnie hostel dysponuje wolnymi miejscami. Zainteresowane osoby więcej informacji mogą uzyskać dzwoniąc pod numerem telefonu 33 817 20 49 lub pisząc na adres osrodek.readaptacyjny2@bk-europe.pl Hostel działa w strukturach Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż z Bielska-Białej.

• Środowisko

Ostrzeżenie o silnym wietrze i oblodzeniu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie o silnym wietrze i oblodzeniu.

• Środowisko

Zła jakość powietrza

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Poziom 2.

Wspólne kolędowanie przy centrum przesiadkowym

Podczas koncertu noworocznego przy centrum przesiadkowym wystąpiły wokalistki Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej i solistka Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Zaśpiewał i zagrał także młodzieżowy zespół Churtownia.