Stanowisko Zarządu Powiatu Pszczyńskiego

Stanowisko Zarządu Powiatu Pszczyńskiego w sprawie kontroli NFZ w pszczyńskim szpitalu

Powiat Pszczyński, jako większościowy właściciel spółki prowadzącej szpital realizuje nadzór właścicielski, polegający między innymi na monitorowaniu sytuacji ekonomicznej jej działalności. Realizacja procedur medycznych na podstawie obowiązujących przepisów nie może być przedmiotem tego nadzoru.

Tragiczna śmierć pacjentki bardzo dotknęła nas wszystkich.

Obecnie analizujemy dostępny nam zakres informacji o wynikach kontroli przeprowadzonej przez NFZ. Wstępne wnioski z tej kontroli, o których zostaliśmy poinformowani poprzez media, są dla szpitala surowe. Warto podkreślić, że zgodnie z prawem spółka ma 14 dni na odniesienie się i po tej procedurze pozna oficjalny raport NFZ. Swoje argumenty spółka przedstawi w przewidzianym trybie, co nie stoi w sprzeczności z pracami nad usprawnianiem procedur i wdrażaniem lepszych rozwiązań organizacyjnych w szpitalu. Po tragicznej śmierci pacjentki poleciliśmy prezesowi zarządu spółki przegląd procedur postępowania i wprowadzanie adekwatnych działań naprawczych. Zalecenia po kontroli NFZ-tu na pewno wzmocnią ten proces. W sprawie trwa postępowanie prokuratorskie.

Pszczyński szpital powstaje na nowo od ponad trzech lat, czyli od sierpnia 2018 roku. Samorząd powiatowy wpiera finansowo rozwój szpitala, jest odpowiedzialny za bazę techniczną funkcjonowania, przygotował dokumentację remontowo-budowlaną i zapewnia środki na remont i modernizację budynku. Od 2018 r. wydaliśmy na rozwój szpitala, remonty, zakupy sprzętu i dopłaty do jego działalności kwotę 15,3 mln zł. Dopłaty pomagają utrzymać odpowiednią ilość personelu, w tym na oddziale ginekologiczno-położniczym. Od sierpnia 2018 r. urodziło się w szpitalu ponad 2300 dzieci.

Uważamy, że szpital jest niezbędny dla naszej lokalnej społeczności, liczącej ponad 111 tysięcy mieszkańców, jego wewnętrzna organizacja musi zapewniać bezpieczeństwo i dobrą opiekę nad pacjentem.

Szpital aktualnie decyzją Ministra Zdrowia przeorganizowuje pracę, przygotował po raz kolejny 36 łóżek dla pacjentów zakażonych COVID-19, 4 łóżka obserwacyjne na izbie przyjęć, 2 respiratorowe na OIOM-ie, 2 neonatologiczne i 2 położnicze. Od 6 grudnia oddział ma być zwiększony do 56 łóżek. Praca w szpitalu z tego powodu jest skrajnie trudna, presja pogłębia tę sytuację.
Samorząd powiatowy będzie działał na rzecz jak najlepszego funkcjonowania placówki.

Oddali cześć ofiarom zbrodni katyńskiej

Samorządowcy, Sybiracy, przedstawiciele lokalnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń, harcerze oraz młodzież i nauczyciele z pszczyńskich szkół oddali hołd bestialsko zamordowanym Polakom w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz uczcili kolejną rocznicę masowej zsyłki Polaków na Sybir.

Ostrzeżenie o przymrozkach i oblodzeniu

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał dwa ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego: o przymrozkach i oblodzeniu. Stopień zagrożeń: 1.