Święto kultury ludowej. Przed nami 45. „Spotkania pod Brzymem”

Podczas jubileuszowej edycji „Spotkań pod Brzymem” odbędzie się przegląd zespołów ziemi pszczyńskiej, a w skansenie wstąpi także Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego.

Zespół ludowy występujący na scenie w pszczyńskim skansenie.
fot. Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej"

„Spotkania pod Brzymem” to święto kultury ludowej, organizowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej od 1976 roku. Jubileuszowa, 45. edycja imprezy odbędzie się w niedzielę, 19 września w pszczyńskim skansenie. Zaplanowano m.in. występ Zespołu Regionalnego „Pszczyna” i przegląd zespołów ziemi pszczyńskiej. Gościem specjalnym będzie Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego.

Dzień wcześniej, 18 września od godz. 10.00 do 16.00 w skansenie „Zagroda Wsi Pszczyńskiej” odbędzie się kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa 2021. W otoczeniu zabytkowych obiektów architektury drewnianej uczestnicy wydarzenia będą mogli zasmakować śląskich specjałów.

W programie przewidziano m.in. warsztaty kulinarne, kiermasz maszkietów, konkurs wiedzy o śląskiej kuchni i zwiedzanie z przewodnikiem kuchennych zakątków pszczyńskiego skansenu. W sobotę o godz. 17.00 wystąpi także zespół „Beskid” z Czech, który będzie zapowiedzią niedzielnego święta kultury ludowej.

Drewniane stoiska w pszczyńskim parku, na których promowane są lokalne produkty.

Od piątku do niedzieli w godz. 12.00-18.00 w pszczyńskim parku przy skansenie promować produkty będą lokalni producenci. Na stoiskach pojawią się m.in. wyroby z lawendy, naturalne kosmetyki firmy BeEco, nabiał z Gospodarstwa Przewoźnikówka, sery z Fromażerii GRÜNeR, a także produkty z uzdrowiska i rękodzielnicze.

Kiedy i kto będzie promował lokalne produkty?

Piątek, 17 września

Kazimiera Sawicka - rękodzieło,
MAS Pobeskydí - marka BESKYDY originální produkt.

Sobota, 18 września

Anna Bugajska-Morkisz - Cuda Misiowe - rękodzieło na rzecz Alka,
Gospodarstwo Przewoźnikówka - nabiał, sery kozie i krowie,
Heklovnia - rękodzieło,
Kazimiera Sawicka - rękodzieło,
Maria Żebrowska - rękodzieło.

W sobotę na jednym ze stoisk pracownicy Starostwa Powiatowego w Pszczynie i Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego "Dogma" będą poszerzać wiedzę na temat nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego.

Niedziela, 19 września

Anna Bugajska-Morkisz - Cuda Misiowe - rękodzieło na rzecz Alka,
Gospodarstwo Przewoźnikówka - nabiał, sery kozie i krowie,
Heklovnia - rękodzieło,
Maria Żebrowska - rękodzieło,
GRÜNeR Przetwórstwo serów - sery.

Harmonogram „Spotkań pod Brzymem”

Niedziela, 19 września

12.00 - msza św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie
13.00 - korowód zespołów do Skansenu „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”
13.30 - wręczenie sztandaru Zespołowi Regionalnemu „Pszczyna”
14.00 - występ Zespołu Regionalnego „Pszczyna”
14.30 - przegląd zespołów ziemi pszczyńskiej
17.00 - występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”

Doskonalą technikę jazdy na rowerze

Początkiem września Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie rozpoczęło współpracę z Uczniowskim Klubem Sportowym Avatar z Kobielic, który od wielu lat prowadzi treningi z młodymi adeptami kolarstwa.

Karp będzie miał swoje święto

W najbliższą sobotę, 25 września na placu przy Urzędzie Gminy w Pawłowicach odbędzie się Śląskie Święto Karpia. To dobra okazja m.in. do poznania historii ryby, degustacji potraw, skorzystania z bezpłatnych porad dietetycznych, a także zrobienia zakupów u lokalnych producentów. Dzieci będą mogły wziąć udział w konkursie plastycznym, a dorośli sprawdzić swoją wiedzę o rybactwie.