Pamiętamy. 1 września - rocznica wybuchu II wojny światowej

Minęły 82 lata od wybuchu II wojny światowej. Na cmentarzu wojennym „Pod Trzema Dębami" w pszczyńskim parku oddano hołd bohaterom poległym we wrześniu 1939 roku.

Wicestarosta Cieszewski przekazujący kwiaty żołnierzowi. Obok niego starosta Barbara Bandoła i Grzegorz Nogły.

Aby uczcić 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz tych, którzy podczas niej oddali życie, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Pszczynie została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny.

W imieniu mieszkańców pod pomnikiem na cmentarzu wojennym „Pod Trzema Dębami" kwiaty i znicze złożyli włodarze Powiatu Pszczyńskiego ze starostą Barbarą Bandołą i Gminy Pszczyna z burmistrzem Dariuszem Skrobolem. To tutaj spoczywa 205 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie 1 i 2 września 1939 roku w walce z wojskiem niemieckim oraz 20 Powstańców Śląskich i harcerzy z Pszczyny, którzy zostali rozstrzelani 4 września 1939 roku przez niemieckiego najeźdźcę.

Wiązanki i znicze składali także przedstawiciele m.in. Związku Kombatantów i Sybiraków, Związku Nauczycielstwa Polskiego, "Pro Memoria" Stowarzyszenie Bitwy Pod Pszczyną i Kulejących Aniołów.

Obchody kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej uświetniły m.in. poczty sztandarowe, żołnierze 18 bielskiego batalionu powietrznodesantowego oraz muzycy orkiestry dętek KWK Staszic. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele Związku Miast Ukrainy, którzy są delegacją na rozpoczynające się jutro Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Bielsku-Białej.

- 1 września. Ta data skłania do refleksji nad przeszłością. Warto pamiętać o tragicznych wydarzeniach z 1939 roku i wyciągnąć wnioski na przyszłość - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Michał Buła z Piasku ze złotem i rekordem w wyciskaniu sztangi leżąc

Michał Buła z Piasku w grupie zawodników do 107 kg w kategorii senior wśród niepełnosprawnych zdobył złoto podczas 21. Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Wycisnął 161 kg, ustanowił swój rekord w zawodach, a tym samym został najlepszym zawodnikiem Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.

• Organizacje pozarządowe

Protokół z konsultacji zadania pn. Obchody Święta Konstytucji 3-maja

15 marca 2024 r. do Starostwa Powiatowego w Pszczynie wpłynęła oferta Stowarzyszenia Związek Górnośląski Koło Suszec na realizację zadania publicznego powiatu pn. „Obchody Święta Konstytucji 3-maja” w trybie poza konkursowym tzw. małe granty.