60 tys. zł na zabytki na terenie powiatu

Powiat Pszczyński przekaże 60 tys. zł na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach. Wsparcie otrzymają parafie na zadania w zabytkowych drewnianych kościołach oraz ośrodek w Rudołtowicach.

Drewniany zabytkowy kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Grzawie.
Dofinansowana zostanie m.in. fumigacja zabytkowego kościoła w Grzawie.

- Prace konserwatorskie i restauratorskie są kosztowne, dlatego każdego roku wspieramy starania osób dbających o dziedzictwo ziemi pszczyńskiej. W tym roku złożone wnioski dotyczyły prac budowlanych w kościołach, konserwacji obrazu i ołtarza oraz wykonania inwentaryzacji drzew w parku krajobrazowym. Administratorzy obiektów zabytkowych z terenu naszego powiatu starają się również o dotacje konserwatora zabytków czy z ministerstwa - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

W tegorocznym budżecie Powiatu Pszczyńskiego na wsparcie prac w obiektach zabytkowych zabezpieczono kwotę 60 tys. zł. W związku z ogłoszeniem dotyczącym możliwości uzyskania dotacji na prace przy zabytkach, złożonych zostało sześć wniosków, wszystkie otrzymają dofinansowanie.

15 tysięcy zł otrzyma parafia pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Grzawie na dofinansowanie prac polegających na fumigacji kościoła oraz impregnacji więźby poddasza i wieży kościoła. Drewno w wielu miejscach jest porażone aktywnym działaniem szkodników biologicznych, szczególnie owadów i grzybów. Parafia złożyła także wniosek o wsparcie tych działań do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

14 tysięcy zł otrzyma parafia pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej na dofinansowanie modernizacji instalacji elektrycznej w kościele.

10 tysięcy zł trafi do parafii pw. św. Mikołaja w Łące na dofinansowanie wykonania powłoki malarskiej pokrycia dachu kościoła.

Dofinansowanie w wysokości 8 tysięcy zł przyznano na wykonanie dokumentacji konserwatorskiej inwentaryzacji drzew w parku krajobrazowym przy zespole pałacowym w Rudołtowicach W popularnym „Zameczku” Polski Związek Niewidomych prowadzi Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne dla Dzieci i Młodzieży. Inwentaryzacja pozwoli na ubieganie się o środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na pielęgnację i odtworzenie parku.

Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pielgrzymowicach otrzyma 8 tysięcy zł na dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich Ołtarza Matki Boskiej Różańcowej. Z kolei parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Studzionce wsparcie w wysokości 5 tysięcy zł wykorzysta na prowadzoną konserwację plafonu - malowidła na stropie w kościele. Malowidło z XVIII wieku zostało odkryte podczas remontu stropu.

• Przedsiębiorczość

Młodzi i chętni do pracy

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się Kiermasz Pracy Wakacyjnej, zorganizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie.

Beach Soccer w drugą niedzielę lipca

11 lipca odbędzie się Turniej Piłki Nożnej Plażowej o Puchar Ziemi Pszczyńskiej. Zostanie on rozegrany na boisku piaskowym POSiR-u po raz dwunasty.

• Oświata

Portugalia w smakach i kulturze

W maju grupa uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie wraz opiekunami wyjechała na dziesięć dni do Portugalii w ramach projektu „Sięgnij po więcej”. Tematem wyjazdu były warsztaty kulinarne, językowe i kulturowe.