Przedsiębiorczość

Współpraca z KSSE szansą na gospodarczy rozwój

Przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wystąpili z inicjatywą nawiązania współpracy z powiatem pszczyńskim. Ma ona opierać się na gospodarczym aktywizowaniu terenów inwestycyjnych, przyciąganiu inwestorów oraz pomocy młodym ludziom w wejściu na rynek pracy.

Przedstawiciele powiatu pszczyńskiego i KSSE w gabinecie starosty siedzący za długim stołem.

W pszczyńskim starostwie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Podstrefy Tyskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Strefę reprezentowali: wiceprezes Ewa Stachura-Pordzik oraz Joanna Cisek-Dąbrowska, menedżer ds. szkoleń i Tomasz Noga, specjalista ds. rozwoju i inwestycji, natomiast Powiat Pszczyński - starosta Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski oraz dyrektorzy szkół i Powiatowego Urzędu Pracy.

- Zamierzamy wejść we współpracę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, która kojarzy się nie tylko z rozwojem przemysłowym i zagospodarowaniem terenów, ale prowadzi również wiele projektów dla młodzieży, związanych z ukierunkowaniem i odpowiedzialnym wyborem ścieżki zawodowej. Widzimy dużą szansę na tworzenie projektów, które pomogą młodym ludziom wejść na rynek pracy - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Podczas spotkania omówiono kilka kierunków współpracy. Powiat pszczyński jest położony na styku oddziaływania Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej i Tyskiej. Każda z tych podstref czynić będzie starania w pozyskaniu inwestorów i uruchamianiu terenów inwestycyjnych. Wskazano również kolejny kierunek dotyczący realizacji wspólnych projektów edukacyjnych, skierowanych do młodzieży. KSSE ma bogate doświadczenie w realizacji programów doradczych i szkoleniowych dla uczniów, możliwe są wizyty studyjne w dużych zakładach pracy, zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz rodziców.

- Wiemy jak ściągać inwestorów, pomagać lokalnej społeczności i współpracować z samorządami. Rynek pracy potrzebuje fachowców, dlatego ważne jest przekonywanie młodych ludzi, że ścieżka kształcenia technicznego to atrakcyjny wybór. Jesteśmy pod wrażeniem, że powiat pszczyński stawia na kształcenie branżowe i techniczne. Wiele klas ma swoich patronów wśród firm, z którymi współpracuje. Chętnie wspieramy projekty edukacyjne i promujemy szkolnictwo zawodowe, ponieważ fachowcy są rozchwytywani na rynku pracy - mówiła Ewa Stachura-Pordzik, wiceprezes KSSE S.A. Kolejne spotkania odbędą się w czerwcu.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Obejmuje swym zasięgiem województwo śląskie oraz 6 powiatów w województwie opolskim. Jej celem jest wspieranie i przyspieszanie procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie.