Ogólne

Uczniowie porządkowali cmentarz żydowski

W poniedziałek w samo południe rozpoczęło się wiosenne porządkowanie cmentarza żydowskiego w Pszczynie. W akcję włączyli się uczniowie szkół prowadzonych przez powiat pszczyński.

Uczennice w trakcie porządkowania cmentarza żydowskiego. Jedna z nich grabi trawę, a druga ją zbiera.

Młodzież powiatowych szkół zebrała się na cmentarzu żydowskim w Pszczynie, aby pomóc w pracach porządkowych. W akcję zaangażowali się uczniowie m.in. Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, a także placówek gminnych.

Wolontariusze zajęli się sprzątaniem uschniętych liści i kwiatów, połamanych gałęzi oraz wywożeniem skoszonej trawy. Uczniowie biorący udział w akcji otrzymali rękawiczki, worki na odpady i niezbędne narzędzia. - To pierwsze w tym roku sprzątanie cmentarza żydowskiego i pierwsze z taką ilością dzieci i młodzieży - mówi Sławomir Pastuszka, opiekun cmentarza żydowskiego. Do akcji może przyłączyć się każdy. - Przyjść pomóc można o dowolnej porze, na tak długo, jak pozwalają czas i siły - dodaje. Akcja porządkowania cmentarza żydowskiego potrwa do godz. 18.00.

Inicjatorem wiosennego porządkowania cmentarza żydowskiego w Pszczynie jest Sławomir Pastuszka. Akcja zorganizowana została w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny.

Przypomnijmy, że cmentarz został oficjalnie założony w 1814. Zachowało się na nim ponad 400 nagrobków. Obecnie należy do jednych z najlepiej zachowanych żydowskich nekropolii w województwie śląskim.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

 • Przedsiębiorczość

  Młodzi i chętni do pracy

  Ogromnym zainteresowaniem cieszył się Kiermasz Pracy Wakacyjnej, zorganizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie.

 • Ogólne

  Beach Soccer w drugą niedzielę lipca

  11 lipca odbędzie się Turniej Piłki Nożnej Plażowej o Puchar Ziemi Pszczyńskiej. Zostanie on rozegrany na boisku piaskowym POSiR-u po raz dwunasty.

 • Oświata

  Portugalia w smakach i kulturze

  W maju grupa uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie wraz opiekunami wyjechała na dziesięć dni do Portugalii w ramach projektu „Sięgnij po więcej”. Tematem wyjazdu były warsztaty kulinarne, językowe i kulturowe.