Mała broszura, cenna historia

Powiat pszczyński wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Pszczyńskiej wydał reprint broszury „Krajoznawstwo powiatu pszczyńskiego” z 1928 roku.

Wicestarosta Damian Cieszewski z prezesem TMZP na tle podświetlonej gabloty w Muzeum Prasy Śląskiej. W dłoniach trzymają reprint broszury.

W Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie zachował się egzemplarz broszury Gerarda Wydry „Krajoznawstwo powiatu pszczyńskiego”. Publikacja stanowi cenny materiał porównawczy obrazujący rozwój powiatu pszczyńskiego na przestrzeni 100 lat od przyłączenia go do Polski. To starannie opracowane dane dotyczące historii, położenia i charakterystyki powiatu, źródło wiedzy o dominujących gałęziach przemysłu, bogactwach naturalnych czy strukturze ludności. Publikacja została wydana przez drukarnię Alfonsa Lokay’a w Pszczynie.

Właśnie światło dzienne ujrzał reprint broszury z 1928 roku, wydany przez powiat pszczyński wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. - Po niemal wieku od wydania tej publikacji warto docenić trud autora włożony w gromadzenie bardzo szczegółowych informacji, charakteryzujących wszystkie najważniejsze obszary powiatu pszczyńskiego. Broszurka niewielka, ale treści zawiera bardzo dużo - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Ułożone na czarnym tle reprinty broszury Gerarda Wydry.

- To pierwsza książka, która po przyłączeniu Śląska do Polski ukazała się na temat powiatu pszczyńskiego. Mam nadzieję, że publikacja zainspiruje kogoś do odwiedzenia miejsc w niej opisanych i przedstawienia, jak wyglądają dzisiaj - mówi Grzegorz Cempura, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej.

Bezpłatne egzemplarze reprintu mieszkańcy mogą odebrać w Starostwie Powiatowym w Pszczynie oraz Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Broszura będzie dostępna także w bibliotekach na terenie powiatu pszczyńskiego.

• Przedsiębiorczość

Młodzi i chętni do pracy

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się Kiermasz Pracy Wakacyjnej, zorganizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie.

Beach Soccer w drugą niedzielę lipca

11 lipca odbędzie się Turniej Piłki Nożnej Plażowej o Puchar Ziemi Pszczyńskiej. Zostanie on rozegrany na boisku piaskowym POSiR-u po raz dwunasty.

• Oświata

Portugalia w smakach i kulturze

W maju grupa uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie wraz opiekunami wyjechała na dziesięć dni do Portugalii w ramach projektu „Sięgnij po więcej”. Tematem wyjazdu były warsztaty kulinarne, językowe i kulturowe.