Bezpieczeństwo

Kolejne próby oszustwa na policjanta

Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Oszuści „na policjanta” znów atakują. W dniu dzisiejszym próbowano w ten sposób oszukać kilka starszych osób, na szczęście bezskutecznie.

Tylko podczas dzisiejszego przedpołudnia oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie odebrał kilka telefonów seniorów z powiatu pszczyńskiego o próbie oszustwa. Sposób działania sprawców jest podobny. Osoby, które telefonują do osób starszych podają się za policjanta.

Następnie proszą o podanie danych osobowych, a także numeru PESEL oraz serii i numeru dowodu osobistego. „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej. Gdy oszustowi wydaje się, że jest blisko realizacji zamierzonego celu, umawia się wieczorem na odbiór gotówki, bądź danych do bankowości internetowej. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym.

Osoby te są bezwzględne — umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Zdarza się, że przestępcy są do tego stopnia bezczelni, iż grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Na szczęście dziś im się nie udało, ale pamiętajmy, aby nie tracić czujności. Apelujemy, aby ostrzec osoby starsze z naszego otoczenia. Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki, czy udział w "tajnych akcjach".

Niebieski plakat informujący o próbach oszustwa na wnuczka.

[Treść plakatu:]

Babciu*
to nie Twój wnuczek
to nie policjant
bądź ostrożna

Nie pozwól się oszukać

Dzwoni telefon. Ktoś mówi, że jest twoim wnuczkiem, krewnym, policjantem... Coś się wydarzyło - wypadek, choroba, jest akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów... Pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy. Rozmówca proponuje ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 (zanim zadzwonisz pod ten telefon sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę). Pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy. Rozmówca prosi cię o przekazanie pieniędzy znajomemu, koledze, policjantowi, adwokatowi, prokuratorowi lub wykonanie przelewu. Jeśli nie masz pieniędzy pada prośba o zaciągnięcie kredytu. Pomogłaś/eś, przekazałaś/eś pieniądze, czekasz...
Uspokoiłaś/eś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję... Już wiesz, że dałaś/eś się oszukać... Straciłaś/eś wszystkie swoje oszczędności!

Nie musiało się tak stać. Bądź ostrożna/y, pamiętaj:

  • prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy lub zaciągnięcie kredytu,
  • nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie zaciągaj kredytów,
  • nie działaj pochopnie, pod presją czasu,
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu - nie może być ono tajemnicą,
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu dzwoniąc pod numer 112.

Więcej dowiesz się pod numerem 112.

*Dziadku - Ciebie też to dotyczy

[Koniec treści plakatu.]

(źródło: Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie)

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości