Zdrowie

Pierwsi pacjenci już po szczepieniach

Przyspieszają szczepienia w powiecie pszczyńskim. We wtorek, 27 kwietnia uruchomiony został Powiatowy Punkt Szczepień Powszechnych. Do piątku pierwszą dawkę szczepionki otrzyma tu 810 pacjentów, a w pierwszym tygodniu działalności łącznie 1710 osób.

Mężczyzna w fartuchu ochronnym i masce szczepiący pierwszego pacjenta.
Mieszkaniec Pszczyny był pierwszym pacjentem zaszczepionym w Powiatowym Punkcie Szczepień Powszechnych.

Tuż po godzinie 12 personel medyczny zaszczepił pierwszą osobę. Był to pan Leszek z Pszczyny, który na szczepienie zarejestrował się w sobotę. - Mamę na szczepienie zawoziłem do Gliwic, a tatę pod Skoczów. Jestem zadowolony, że sam nie musiałem nigdzie jechać, bo pojawiła się możliwość zaszczepienia się na miejscu - powiedział pacjent. - Wszystko poszło sprawnie, a ukłucia nawet nie poczułem - dodał. Wśród pierwszych zaszczepionych pacjentów byli przede wszystkim mieszkańcy powiatu pszczyńskiego, którzy podkreślali sprawną rejestrację i sam przebieg szczepienia.

W pierwszej dostawie do Powiatowego Punktu Szczepień Powszechnych zostało dostarczonych 810 dawek. Szczepienia zostały rozplanowane do piątku, kiedy spodziewana jest kolejna dostawa w ilości 900 sztuk. Zapisy ustalone są póki co do końca maja, a ilość wolnych miejsc w terminarzu jest uzależniona od liczby przyznanych szczepionek. Od soboty do dzisiaj do powiatowego punktu zarejestrowało się ponad 3200 osób. Najbliższe wolne terminy są na 2 maja.

Starosta Barbara Bandoła podkreśla, że samorządy otrzymały pierwszy sygnał o możliwości włączenia się w Narodowy Program Szczepień 30 marca. - 19 kwietnia ruszyły pierwsze pilotażowe punkty szczepień powszechnych - po jednym w każdym województwie. W dniu dzisiejszym na 72 zgłoszone przez samorządy na Śląsku punkty, otwiera się 13. Znajdujemy się więc w pierwszej grupie w naszym województwie i to znaczy, że dobrze wykonaliśmy zadanie - mówiła starosta podczas briefingu prasowego, w którym wzięli udział także wicewojewoda śląski, Jan Chrząszcz, poseł Grzegorz Gaża, koordynator powiatowego punktu szczepień, Szymon Sekta oraz Katarzyna Michalik ze Szpitala Powiatowego w Pszczynie, która zajmuje się zamawianiem i rozliczaniem dostaw szczepionek.

- Punkty szczepień powszechnych mają przyspieszyć Narodowy Program Szczepień i na pewno przyspieszą, co widać po tym, co dzieje się właśnie w Pszczynie. Dziękuję pani staroście za ten punkt oraz współpracę przy akcji zwalczania COVID-19. Zachęcam wszystkich do szczepienia, to ratunek dla życia i zdrowia - mówił Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski.

- Nasi mieszkańcy bardzo oczekiwali zwiększenia ilości dawek szczepionek dostarczanych do Pszczyny. Do tej pory w 15 punkach w naszym powiecie zaszczepionych zostało ok. 12 tys. osób. Punkty realizowały szczepienia równolegle z innymi zadaniami poradni i szpitala. Nasz punkt zajmie się wyłącznie szczepieniami, dlatego jesteśmy w stanie szczepić szybciej. W pierwszym tygodniu zaszczepimy 1710 osób, ale potencjał naszego punktu określiliśmy na 500 osób dziennie i więcej. Wszystko zależy jednak od płynnych dostaw - mówi starosta i podkreśla, że szczepienia służą nabieraniu odporności indywidualnej, ale także zbiorowej, a ta jest niezbędna, żeby bezpiecznie funkcjonować, otwierać szkoły i gospodarkę.

Punkt szczepień powszechnych w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie pracuje od poniedziałku do niedzieli zgodnie z harmonogramem przygotowanym w oparciu o ilość dostarczanych szczepionek. Szczepienia odbywają się od godz. 8.00 do 17.30 lub 20.00. Wykonują je pielęgniarki, ratownicy medyczni i inni medycy posiadający uprawnienia. Na miejscu jest też punkt lekarski - do lekarza będą trafiać osoby z ankietą wymagająca wyjaśnienia. Studenci kierunków medycznych pełnią rolę asystentów. Procesem zamawiania i rozliczania szczepionek zajmują się pracownicy Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

Ważne, by pacjenci punktualnie stawiali się na ustaloną godzinę. Prosimy również o informację, jeśli z różnych przyczyn pacjent nie może skorzystać z zarezerwowanego terminu. - Nie chcemy żeby szczepionki się zmarnowały. Na to miejsce możemy umówić inną chętną osobę. Prosimy również o wyrozumiałość i cierpliwość. Może dojść do sytuacji opóźnienia dostawy szczepionek. Jest to niezależne od nas. Będziemy na bieżąco informować zapisane osoby o takich sytuacjach, jeśli będzie to możliwe - z wyprzedzeniem - mówią koordynatorzy Powiatowego Punktu Szczepień w hali POSiR w Pszczynie.

W jaki sposób zarejestrować się na szczepienie?
• za pośrednictwem całodobowej infolinii 989,
• online przez Internetowe Konto Pacjenta otwiera się w nowym oknie
• wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
• dzwoniąc bezpośrednio do punktu szczepień: 577 511 077 lub 881 711 522 - telefoniczna rejestracja jest możliwa od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 16.00.

Ważne! Nie jest możliwa osobista rejestracja na szczepienie w punkcie szczepień przy ul. Zamenhofa. Rejestrować można się wyłącznie na wyżej wymienione sposoby.

Aby usprawnić przebieg szczepień, w załączniku poniżej publikujemy
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19, który warto wcześniej wydrukować, uzupełnić i wziąć ze sobą, idąc na szczepienie.

Ankieta do pobrania:

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19, format pliku: PDF, rozmiar: 581.01 KB

Powiatowy Punkt Szczepień Powszechnych w Pszczynie:

Briefing prasowy:

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości