Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie szkołą patronacką programu Inter Cars

Program „Młode Kadry” to projekt integrujący placówki i warsztaty samochodowe, oferujący profesjonalne szkolenia dla uczniów.

Dyrektor szkoły, wicestarosta i przedstawiciel firmy Inter Cars przekazujący tablicę szkoły patronackiej w budynku warsztatów szkolnych.

Dzięki podpisaniu porozumienia edukacyjnego powiatowa szkoła kształcąca mechaników samochodowych dołączyła do prestiżowego grona placówek wspieranych przez Inter Cars i partnerów projektu. Potwierdzenie przynależności do prestiżowego grona odebrali wicestarosta Damian Cieszewski i dyrektor szkoły Teresa Wojtanowicz.

- Unowocześniamy nasze pracownie zawodowe i zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę nauczycielską. Dzięki takim projektom uczniowie zyskują nowe możliwości - dostęp do profesjonalnych szkoleń prowadzonych przez specjalistów wiodących producentów części samochodowych na rynku - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński. I podkreśla, że uczniowie PZS nr 1 już korzystają ze szkoleń e-learningowych oferowanych w ramach programu „Młode Kadry”.

- Nasz program realizujemy od kilkunastu lat i cały czas stawiamy na rozwój młodych adeptów motoryzacyjnych. Wspieramy nauczycieli i uczniów, którzy są przyszłością rynku motoryzacyjnego w Polsce - mówi Marek Skałbania z firmy Inter Cars.

Program „Młode Kadry” polega głównie na dostarczaniu aktualnej wiedzy, umiejętności technicznych i technologicznych nauczycielom oraz uczniom współpracujących szkół poprzez dostęp do tradycyjnych szkoleń i tych na platformie e-learningowej, a także doposażaniu w nowoczesny sprzęt warsztatowy. Program wspiera cyklicznie organizowany konkurs wiedzy i umiejętności pod nazwą Young Car Mechanic oraz praktyki i staże dla najlepszych uczniów.

Głównym koordynatorem współpracy z Inter Cars ze strony szkoły jest nauczyciel zawodu Dawid Lekki, który organizuje również etapy szkolne konkursu. Przez pierwszy etap przeszło 23 uczniów z bardzo wysoką punktacją i dobrym czasem odpowiedzi. Przed nimi drugi etap i finał w Warszawie.

Obecnie w programie „Młode Kadry” uczestniczy ponad 20 szkół technicznych z całego kraju - ponad 8,5 tysiąca uczniów. Parterami strategicznymi projektu są wiodący producenci części samochodowych.

• Oświata

Nauczyciele na zagranicznych kursach językowych

W ramach trzeciej edycji projektu "Uczyć po europejsku" kadra pedagogiczna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie miała możliwość uczestniczenia w zagranicznych kursach językowych realizowanych w ramach akredytacji Erasmusa.

• Oświata

Absolwenci „Samochodówki” odnoszą sukcesy

Paulina Łakota i Miłosz Puchałka, absolwenci technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie w Ogólnopolskim Konkursie „Technik Absolwent Roku” uplasowali się na czołowych miejscach w specjalności technik grafiki i poligrafii cyfrowej, tym samym zakwalifikowali się do II finałowego etapu konkursu.