Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Obchody 92. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Uroczyste Obchody 92. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, podczas której Pan Józef Ryguła, został odznaczony Krzyżem Błog. Jakuba Strzemię „za XX lat Świadczenia Dobra Dzieciom Archidiecezji Lwowskiej, Polakom i Kościołowi na Wschodzie”.

Msza święta odprawiona została w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie. Następnie złożono wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą na Ratuszu.
Podczas drugiej części obchodów uroczystości Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Pszczyńskim Centrum Kultury zostały wręczone wyróżnienia i medale.
Śląska Wojewódzka Rada „Synów Pułku” w 92. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości nadała szablę oficerską Romanowi Pająkowi – Hetmanowi Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie, Tadeuszowi Żyle – Europejskiemu Królowi Strzelców Historycznych oraz Szymonowi Sekcie – naczelnikowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Pszczynie.
Śląska Wojewódzka Rada Środowiskowa „Synów Pułku” oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach wyróżnił medalem „Honorowego Krzyża Wojska Polskiego” Franciszka Kędziora i Karola Pająka. Natomiast Pani Łucja Janosz, decyzją Ministra Obrony Narodowej, została wyróżniona Brązowym Medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”.
Uroczystości zakończyło przedstawienie patriotyczne „Z ziemi włoskiej do Polski”, w wykonaniczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie..

Na pszczyńskim rynku można było zjeść grochówkę przygotowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Pszczynie.

Inne wiadomości

  • Żubrowisko Festival

    Już tylko dni do Żubrowisko Festival. Zapraszamy w sobotę do Łąki

    Już w sobotę, 20 czerwca, Ośrodek Sportów Wodnych w Łące koło Pszczyny ponownie stanie się rockowym sercem regionu. Przed nami 23. edycja Żubrowisko Festival. Na uczestników czekają koncerty czołowych artystów polskiej sceny rockowej, festiwalowe strefy tematyczne, oferta gastronomiczna, pole namiotowe oraz wyjątkowa atmosfera.

  • Oświata

    Ósmoklasiści z wizytą w pszczyńskim Starostwie

    Wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego uczniowie coraz intensywniej odliczają dni do wakacji. W tym przedwakacyjnym okresie ósmoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzionce, w towarzystwie nauczycielek, odwiedzili Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

  • Bezpieczeństwo

    Trzeci film w ramach kampanii „Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej”

    Powiat Pszczyński wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Pszczynie publikuje serię filmów edukacyjno-profilaktycznych realizowanych w ramach kampanii „Bądź bezpieczny na hulajnodze elektrycznej”. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz przypomnienie najważniejszych zasad.