Ku pamięci ofiar Katynia i deportacji na Sybir

W powiecie pszczyńskim z należytą czcią wspomina się ofiary jednej z najokrutniejszych zbrodni w historii ludzkości oraz rocznicę masowej zsyłki Polaków na Sybir.

Czterech mężczyzn i jedna kobieta. Kobieta i jeden z mężczyzn w dłoniach trzymają biało-czerwone kwiaty. Pozostali mężczyźni trzymają zapalone znicze.

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przypomina on o rocznicy opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD, wiosną 1940 roku.

Cmentarz wojenny „Trzy Dęby” to jedno z miejsc pamięci w Pszczynie. Pod „Dębem Katyńskim” włodarze powiatu pszczyńskiego i gminy Pszczyna - wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Nogły, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Piotr Sidzina oraz przedstawicielka Związku Sybiraków Stanisława Pistelok złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd zamordowanym.

Ofiarami zbrodni katyńskiej byli przede wszystkim oficerowie wojska i policji, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, księża i nauczyciele - elita naszego narodu. Zostali zamordowani w bestialski sposób, strzałami w tył głowy, pochowani w masowych mogiłach.

Samorządowcy uczcili także ofiary masowej zsyłki na Sybir, składając kwiaty i znicze przy tablicy na budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, upamiętniającej męczeństwo obywateli polskich deportowanych na Sybir w latach 1939-1956.

- Katyń był jedną z największych zbrodni II wojny światowej. To ważne, aby pamięć o zamordowanych nigdy nie umarła. Musimy o to zadbać, jako spadkobiercy tej historii - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

• Środowisko

Ostrzeżenie o silnym wietrze

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje o obowiązujących ostrzeżeniach meteorologicznych. Dla powiatu pszczyńskiego obowiązuje ostrzeżenie o silnym wietrze. Stopień zagrożenia: 1.

Wystartował nabór do rządowego programu „Klub”

Do wtorku 30 kwietnia potrwa nabór do tegorocznej edycji rządowego programu „Klub”. W tegorocznej edycji programu kluby sportowe mogą wnioskować o wyższe niż dotychczas kwoty - 12 tys. zł dla klubów jednosekcyjnych i 17 tys. zł - dla klubów wielosekcyjnych.

• Inwestycje

Ulica Śląska w Krzyżowicach w remoncie

Końcem marca ruszył remont ponad 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej ul. Śląskiej w Krzyżowicach. To pierwsza cześć dużej inwestycji realizowanej przez Powiat Pszczyński i Gminę Pawłowice. W kolejnym etapie wyremontowana zostanie ul. Boryńska w Warszowicach.