Oświata

Zainteresuj się nauką

15 kwietnia rusza druga edycja Pszczyńskiego Forum Nauki. Bogaty program oraz udział wybitnych popularyzatorów nauki pozwala mieć pewność, że będzie to inspirujący czas.

Grafika przedstawiająca kontury Einsteina na różowym tle. Po jednej stronie informacje na temat gości biorących udział w wydarzeniu.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Pszczyńskiego Forum Nauki to pytanie „Co nam zostało z Einsteina?”. Pomysłodawcami wydarzenia są dwaj pszczyńscy nauczyciele Cezary Filipiuk oraz Mirosław Kozik.

W festiwalu nauki wezmą udział wybitne postacie z zakresu popularyzacji wiedzy m.in. polski fizyk i astronom prof. Marek Demiański oraz inicjator budowy Centrum Nauki Kopernik prof. Łukasz Turski.

Wszystkie wykłady będzie można zobaczyć na kanale YouTube, otwiera się w nowym oknie a bieżące informacje znajdują się na oficjalnym profilu facebookowym Pszczyńskiego Forum Nauki otwiera się w nowym oknie.

- Forum zakłada aktywność uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, których już teraz zachęcam do udziału w konkursach chemicznym i fizycznym. Bardzo cenne jest to, że wykłady będą służyć jako materiał dydaktyczny do wykorzystania przez nauczycieli. Zachęcam młodzież i dorosłych do zainteresowania się nauką - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Organizatorami wydarzenia są: Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Pszczynie, Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręg Śląski, Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie.

Harmonogram Pszczyńskiego Forum Nauki

15 kwietnia, godz. 18.00 - inauguracja online

• otwarcie Pszczyńskiego Forum Nauki przez organizatorów,
  • wykład: prof. Łukasz Turski - Instytut Fizyki Teoretycznej PAN, inicjator budowy Centrum Nauki Kopernik,
  • wykład: prof. Marek Demiański - Instytut Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z kierowników misji Planck.

16 kwietnia, godz. 18.00 - panel wykładowy

• prof. Lawrence Krauss - Arizona State University, dyrektor The Origin Project oraz autor bestsellera „Wszechświat z niczego”,
  • dr hab. Janusz Leon Wiśniewski - pisarz i autor zekranizowanego bestsellera „Samotność w sieci", a także fizyk, doktor informatyki oraz doktor habilitowany w zakresie chemii,
  • prof. Marek Biesiada - Narodowe Centrum Badań Jądrowych,
  • dr Arkadiusz Gorzawski - CERN, Uniwersytet Maltański.

22 kwietnia, godz. 9.00 (aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie)

• konkursy: chemiczny oraz fizyczny dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

20 maja - drugi termin przeprowadzania konkursów

• gdyby warunki pandemiczne nie pozwoliły na ich realizację w kwietniu.

11 czerwca, godz. 17.00 (sala sesyjna Starostwa Powiatowego w Pszczynie)

• rozdanie nagród z konkursów,
  • wykład popularnonaukowy,
  • zakończenie drugiej edycji Pszczyńskiego Forum Nauki.

Regulaminy konkursów wraz z załącznikami dostępne są na stronie Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pszczynie otwiera się w nowym oknie.

• Oświata

Akcja rekrutacyjna. Elektroniczne nabory do szkół ponadpodstawowych

17 maja rozpoczyna się nabór do szkół ponadpodstawowych. Podobnie jak w ubiegłych latach proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat pszczyński będzie przebiegał z wykorzystaniem systemu naboru elektronicznego firmy VULCAN.

• Oświata

W ZS nr 3 im. Janusza Korczaka powstanie zielona pracownia

Powiat pszczyński znalazł się w gronie laureatów konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzyma dotację w wysokości 32 tys. zł na utworzenie zielonej pracowni w Zespole Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie.