Lokalni twórcy to ludzie pełni pasji
„Słownik Pszczyńskich Artystów Plastyków XX wieku” to publikacja, która przedstawia biografie lokalnych twórców ziemi pszczyńskiej. Jednym z jej wydawców jest Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

W Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie odbyła się promocja „Słownika Pszczyńskich Artystów Plastyków XX wieku”. Przedstawione w publikacji biografie opisują lokalnych twórców, którzy włożyli ogromny wkład w życie artystyczne ziemi pszczyńskiej. Autorką haseł jest Agnieszka Chlebek-Rolska, przy współpracy Janiny Czeczot-Kiedos, Grzegorza Cempury i Aleksandra Spyry.
W publikacji można odnaleźć biogramy różnych artystów, m.in. Grzegorza Kozika, Anny Klaus, Bolesława Szulca, Andrzeja Wajdy, Zbigniewa Grzywy, Izabeli Cieszko, Stanisława Rabaszowskiego oraz Aleksandra Spyry.
- Czymś na kształt mikrokosmosu można określić istnienie takiego środowiska, jakim była i jest cyganeria artystów plastyków w niedużym mieście, jakim jest Pszczyna z jej niezwykle bogatą historią i kulturą od czasu książąt pszczyńskich poprzez lata międzywojenne po przyłączeniu do Polski, posępne lata niemieckiej okupacji, okres realnego socjalizmu PRL-u aż do współczesności - pisze w książce Aleksander Spyra.
Publikacja została wydana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Miejski oraz Pszczyńskie Centrum Kultury.
- Jestem przekonana, że słownik będzie ważnym źródłem wiedzy o rodzimej sztuce i działach artystów XX wieku. Zdobywanie wiedzy o naszej małej Ojczyźnie uczy miłości do tej ziemi, ale też szacunku wobec lokalnych artystów i ich dorobku. Zachęcam do lektury - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego