Lokalni twórcy to ludzie pełni pasji

„Słownik Pszczyńskich Artystów Plastyków XX wieku” to publikacja, która przedstawia biografie lokalnych twórców ziemi pszczyńskiej. Jednym z jej wydawców jest Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

Trzy niebieskie książki stojące na drewnianej balustradzie na tle białej ściany.

W Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie odbyła się promocja „Słownika Pszczyńskich Artystów Plastyków XX wieku”. Przedstawione w publikacji biografie opisują lokalnych twórców, którzy włożyli ogromny wkład w życie artystyczne ziemi pszczyńskiej. Autorką haseł jest Agnieszka Chlebek-Rolska, przy współpracy Janiny Czeczot-Kiedos, Grzegorza Cempury i Aleksandra Spyry.

W publikacji można odnaleźć biogramy różnych artystów, m.in. Grzegorza Kozika, Anny Klaus, Bolesława Szulca, Andrzeja Wajdy, Zbigniewa Grzywy, Izabeli Cieszko, Stanisława Rabaszowskiego oraz Aleksandra Spyry.

- Czymś na kształt mikrokosmosu można określić istnienie takiego środowiska, jakim była i jest cyganeria artystów plastyków w niedużym mieście, jakim jest Pszczyna z jej niezwykle bogatą historią i kulturą od czasu książąt pszczyńskich poprzez lata międzywojenne po przyłączeniu do Polski, posępne lata niemieckiej okupacji, okres realnego socjalizmu PRL-u aż do współczesności - pisze w książce Aleksander Spyra.

Publikacja została wydana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Miejski oraz Pszczyńskie Centrum Kultury.

- Jestem przekonana, że słownik będzie ważnym źródłem wiedzy o rodzimej sztuce i działach artystów XX wieku. Zdobywanie wiedzy o naszej małej Ojczyźnie uczy miłości do tej ziemi, ale też szacunku wobec lokalnych artystów i ich dorobku. Zachęcam do lektury - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

• Zdrowie

Motoserce bez imprezy, ale ze zbiórką krwi

Rozpoczęła się kolejna edycja pszczyńskiego Motoserca. Krew w ramach tegorocznej akcji można oddawać od poniedziałku do środy, aż do końca kwietnia. Na dawców czekają pamiątkowe zestawy upominków.

Załatwiaj swoje sprawy przez e-Urząd Skarbowy

Wiele spraw z urzędem skarbowym możesz załatwić online, m.in. przez serwis e-Urząd Skarbowy. Jeśli musisz przyjść do urzędu skarbowego, umów wcześniej wizytę. Obie usługi dostępne są na stronie internetowej podatki.gov.pl.

Kondolencje

Z głębokim smutkiem oraz w poczuciu ogromnej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci Śp. Pawła Skupina, zasłużonego trenera pszczyńskich lekkoatletów.