Ogólne

Powstanie ścieżka z Wisły Wielkiej do Strumienia? Samorządy przymierzają się do sfinansowania projektu

Samorządowcy z powiatu pszczyńskiego, cieszyńskiego, gminy Pszczyna oraz Strumień omówili temat możliwej realizacji ścieżki pieszo-rowerowej z Wisły Wielkiej do Strumienia przy DW 939. Choć to droga wojewódzka, ścieżka ma szansę powstać tylko przy finansowym i organizacyjnym zaangażowaniu samorządów.

W dużej sali przy stole siedzi kilka osób. Mają maseczki. Trwa rozmowa.

DW 939 to niebezpieczna trasa o dużym nasileniu ruchu samochodowego. Korzysta z niej wielu rowerzystów i piesi. Dlatego trwają starania o budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która połączyłaby dwa miasta - Pszczynę i Strumień oraz dwa powiaty - pszczyński i cieszyński. Byłby to atrakcyjny ciąg pieszo-rowerowy, bo z widokiem na Jezioro Goczałkowickie.

Zarządcą drogi jest marszałek województwa. - Jestem po kilku spotkaniach z przedstawicielami marszałka, którzy zapowiedzieli, że niebawem ruszy program WID plus, dotyczący zadań na drogach wojewódzkich, współfinansowanych przez samorządy. Województwo śląskie może przeznaczyć ok. 50% wartości inwestycji, resztę miałyby wyłożyć gminy i powiaty zainteresowane wykonaniem na swoim terenie inwestycji - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego.

To na samorządach ma spoczywać sfinansowanie projektu oraz realizacja inwestycji, czyli jej całkowite przygotowanie i przeprowadzenie, a także finansowanie na poziomie ok. połowy kosztów.

4 marca w Starostwie Powiatowym w Pszczynie spotkali się przedstawiciele czterech samorządów, przez które miałaby przebiegać ścieżka z Wisły Wielkiej do Strumienia - powiatu pszczyńskiego i cieszyńskiego, gminy Pszczyna oraz Strumień. - Chcemy w latach 2021-2022 sfinansować wykonanie projektu ścieżki. Szacujemy jego koszt na ok. 400 tys. zł. W 2023 r. moglibyśmy przystąpić do konkursu WID plus i pozyskać środki z województwa na budowę ścieżki - dodaje Grzegorz Nogły.

Planowane jest wybudowanie 5,3 km ścieżki z Wisły Wielkiej od skrzyżowania z ul. Brzozową (do tego miejsca powstanie ścieżka wybudowana przez gminę Pszczyna) do mostu na Wiśle w Strumieniu. Samorządowcy podkreślają, że realizacja ścieżki jest zależna od przekazania środków przez samorząd wojewódzki, który wskaże także parametry techniczne przyszłej ścieżki.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

 • Zdrowie

  Powiatowy Punkt Szczepień Powszechnych gotowy do szczepień

  W środę 21 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia wizytował Powiatowy Punkt Szczepień Powszechnych zlokalizowany w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Wszystko zostało przygotowane zgodnie z wymogami, a punkt rozpocznie szczepienia w momencie dostarczenia pierwszych dawek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Może to nastąpić w przyszłym tygodniu.

 • Inwestycje

  Rozpocznie się przebudowa ul. Studzienickiej w Piasku

  Powiat pszczyński przystępuje do realizacji kluczowej inwestycji drogowej w Piasku. Gruntowna przebudowa obejmie ul. Studzienicką, a na skrzyżowaniu z ul. Katowicką i Dworcową powstanie rondo.

 • Ogólne

  mPotęga po raz ósmy. Dofinansowanie kreatywnych zajęć z matematyki

  Podpatrywanie pszczelej matematyki, podchody w całym mieście, a może… wielki skok na kasyno jak w hollywoodzkim filmie? To wszystko można zrealizować dzięki mPotędze, programowi grantowemu Fundacji mBanku. Wniosek będzie można złożyć całkowicie online do 10 maja.