Pomoc konsumentom

Ostrzeżenie w sprawie nieuczciwych praktyk

W ostatnim czasie do Biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Pszczynie wpływają liczne skargi dotyczące działalności akwizytorów reprezentujących niektórych dostawców gazu.

Palnik z zapalonym gazem.

Konsumenci skarżą się, że wyłudzono od nich dane osobowe i podstępem skłoniono do udzielenia pełnomocnictw oraz zawarcia umowy na sprzedaż paliwa gazowego. Jednocześnie w trakcie podpisywania dokumentów przekazywano im nieprawdziwe informacje dotyczące przede wszystkim:

1. nazwy przedsiębiorstwa dostarczającego paliwa gazowego, który jest rzekomo dostawcą dotychczasowym,
  2. korzyści wynikających z podpisania nowej umowy np. niższe opłaty, dodatkowe bonusy.

Przypominam, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, w przypadku zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa (np. w domu) lub na odległość (przez telefon) konsument ma prawo odstąpić od niej w terminie 14 dni od daty jej zawarcia.

Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

KONSUMENCIE koniecznie zadbaj o to, by akwizytor zostawił Ci po jednym egzemplarzu każdego z dokumentów, który podpisałeś. Jeżeli składasz podpis to wpisz także datę jego złożenia. Koniecznie zapoznaj się z podpisanymi dokumentami i reaguj!

Bardzo proszę o rozsądne i racjonalne podejmowanie decyzji,
Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Pszczynie