Zdrowie

Ruszyły szczepienia seniorów

Amalia i Czesław Lazarkowie z Pszczyny to pierwsi pacjenci zaszczepieni przeciwko COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. Szczepienia idą tu sprawnie.

Starsza kobieta i mężczyzna siedzą w jasnym pomieszczeniu, w maseczkach. Trzymają kartki potwierdzające przyjęcie szczepionki.

25 stycznia ruszyły w Polsce tzw. szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymują seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 80 i 70 lat. Punkt szczepień w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie czynny jest we wtorki, środy i czwartki, dlatego to dzisiaj - we wtorek - pojawili się tutaj pierwsi pacjenci.

Pan Czesław został zaczepiony chwilę po godzinie 8.00. Tuż po nim szczepionkę przyjęła jego żona, pani Amalia.

- Bardzo jesteśmy zadowoleni, miła obsługa. Igiełka bardzo cieniutka, nic nie bolało - mówił pan Czesław.

- Gdy zadzwoniłam, chcąc potwierdzić termin i było zajęte, oddzwonili za chwilę. Nie spotkałam się jeszcze z tak pozytywnym załatwieniem sprawy. Nie było żadnych problemów - chwali obsługę w szpitalu pani Amalia. - Nie wychodzimy, nie spotykamy się. Wiele widziałam, wiele przechorowałam, ale nie spodziewałam, się, że doczekam takiej choroby. Po szczepieniu poczuję się bezpieczniej. Mamy już sporo wizyt zapowiedzianych w marcu, wreszcie zobaczymy nasze wnuki - dodaje.

Dyrektor szpitala, dr n. med. Marcin Leśniewski sprawdzał na miejscu, czy wszystko idzie zgodnie z planem. - Zarówno u nas jak i w innych punktach w powiecie szczepienia idą sprawnie. Ogranicza nas tylko ilość szczepionek. Każdy punkt może zamówić maksymalnie 30 dawek tygodniowo. System informatyczny pozwalał na rejestrację pacjentów tylko do 31 marca i do tego czasu zarejestrowaliśmy 270 pacjentów. W miniony piątek, kiedy ruszyła rejestracja seniorów od 70. roku życia, w kilka godzin próbowało się do nas dodzwonić 500 osób - mówi dyrektor.

Pacjenci zgłaszający się do punktów przechodzą najpierw kwalifikację medyczną, podczas której lekarz przeprowadza wywiad i ocenia ogólny stan zdrowia. Następnie podawania jest szczepionka w postaci iniekcji w mięsień naramienny. Po szczepieniu jeszcze przez przynajmniej 15 minut trzeba zostać w placówce pod obserwacją. Szczepienie na COVID-19 trzeba powtórzyć po 21 dniach od przyjęcia pierwszej dawki (pacjenci dostają od razu dwa terminy).

W powiecie pszczyńskim szczepienia realizowane są w 15 punktach. Ich wykaz dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości