Ogólne

Oświadczenie starosty Barbary Bandoły

- Milczenie jest formą akceptacji. W tej sprawie milczeć nie wolno - podkreśla starosta Barbara Bandoła, odnosząc się do wczorajszego ataku i przerwania wykładu online poświęconego pamięci uczestników i ofiar Marszu Śmierci oraz bohaterskich mieszkańców powiatu pszczyńskiego, którzy z narażeniem życia pomagali uczestnikom marszu, którym udało się uciec.

Oświadczenie starosty Barbary Bandoły:

Wczoraj wieczorem doszło do bezpardonowego ataku na organizatora i uczestników wykładu online poświęconego 76. rocznicy Marszu Śmierci na ziemi pszczyńskiej. Nieustaleni jeszcze sprawcy przekroczyli wszystkie granice, zakłócając wykład, obrażając jego uczestników, uruchamiając hejt, ale także promując ideologię faszystowską, co jest prawnie zakazane. Przeraża mnie, że w naszym kraju jest możliwa taka sytuacja.

Pan Sławomir Pastuszka, historyk specjalizujący się w zakresie dziejów i kultury pszczyńskich Żydów, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie zorganizował spontaniczny wykład na temat jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii. Wykład miał upamiętnić ofiary niewyobrażalnej tragedii - podczas marszu ewakuacyjnego z niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau zginęło z przemęczenia, wyziębienia lub od strzałów w tył głowy nawet 15 tysięcy więźniów. Były to ofiary różnych wyznań i narodowości.

Pielęgnowanie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem, dlatego co roku odwiedzamy miejsca pamięci, mogiły, w których znajdują się ciała ofiar. Pamiętamy również o pszczyńskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem własnego życia udzielili pomocy i schronienia uczestnikom marszu, którym udało się uciec.

O sprawie wie już policja i mam nadzieję, że sprawcy ataku zostaną ustaleni i ukarani. Musimy pamiętać, że ofiary Marszu Śmierci cierpiały z powodu drugiego człowieka. Jak mówił Marian Turski, który przeżył Marsz Śmierci, „Auschwitz nie spadło z nieba”. Nie możemy być obojętni. To apel do wszystkich - młodych i starszych, dzieci i rodziców. Milczenie jest formą akceptacji. W tej sprawie milczeć nie wolno.

starosta pszczyński,
Barbara Bandoła

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości