Wzrosła liczba zarejestrowanych pojazdów w powiecie pszczyńskim

W powiecie pszczyńskim w 2020 roku liczba zarejestrowanych aktywnych pojazdów wzrosła niemal o 4 tysięcy. Największą grupę stanowiły samochody osobowe.

Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Pszczynie w 2020 roku zarejestrował niemal 11 tys. pojazdów. Największą liczbę, bo aż 7111 stanowiły pojazdy używane zakupione w kraju i powiecie pszczyńskim. Mieszkańcy zarejestrowali także 1289 nowych pojazdów i  2590 używanych importowanych indywidualnie. W ubiegłym roku wydano niemal 14 tys. dowodów rejestracyjnych i ponad 5 tys. kart pojazdu.

- Pomimo pandemii Wydział Komunikacji i Transportu sprawnie realizował swoje zadania, a wprowadzony system płatności bezgotówkowej przyspieszył obsługę Klientów - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku w powiecie pszczyńskim zarejestrowanych było ok. 104 tys. wszystkich pojazdów, z czego ponad 89 tys. pojazdów było aktywnych. W stosunku do 2019 roku nastąpił ich znaczny wzrost, bowiem w tym czasie zarejestrowanych było ok. 85 tys. aktywnych pojazdów.

Największą grupą, stanowiącą ponad 70% wśród zarejestrowanych aktywnych pojazdów, były samochody osobowe - niemal 63 tys. W poszczególnych gminach zarejestrowane są samochody osobowe w następujących ilościach: Goczałkowice Zdrój - 3 586, Kobiór - 2 574, Miedźna - 9 180, Pawłowice - 10 453, Suszec - 7 149 oraz Pszczyna - 29 576.

W ubiegłym roku przyjęto 4851 zawiadomień o zbyciu pojazdu za pośrednictwem ePUAP, SEKAP oraz tradycyjnej poczty, a w roku 2019 - 158. Wydano również 2377 praw jazdy i 33 międzynarodowych praw jazdy, a jednocześnie zatrzymano 220 praw jazdy. W tym czasie przywrócono także 37 uprawnień.

Ostrzeżenie o przymrozkach i oblodzeniu

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał dwa ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego: o przymrozkach i oblodzeniu. Stopień zagrożeń: 1.

• Bezpieczeństwo

Przeszli eliminacje gminne, reprezentowali szkoły w etapie powiatowym

Podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych wyłoniono uczniów, którzy najlepiej znają zasady ruchu drogowego i będą reprezentować powiat pszczyński w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 9 maja w Ustroniu.