Zdrowie

144 osoby w kwarantannie

Nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem wśród mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Spada liczba mieszkańców objętych kwarantanną - na dzień dzisiejszy to 144 osoby w 127 miejscach zamieszkania. 21 osób przebywa w kwarantannie na podstawie decyzji administracyjnej służb sanitarnych (stan na 9 kwietnia, godz. 7.00).

KWARANTANNA

Do utworzonego decyzją wojewody śląskiego izolatorium w Goczałkowicach-Zdroju kierowane są osoby zakażone z terenu województwa, niewymagające hospitalizacji lub z podejrzeniem choroby, które nie mogą poddać się izolacji w domu.

Przypominamy, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Obowiązkową kwarantanną objęte są także osoby wracające z zagranicy. Od 1 kwietnia kwarantanna została rozszerzona i podlegają jej także bliscy, mieszkający z osobą objętą kwarantanną.

Osoby objęte kwarantanną mają obowiązek korzystać z aplikacji "Kwarantanna domowa". W naszym powiecie korzysta z niej jednak zaledwie 45 osób.

Osoby objęte kwarantanną przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) mają całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czują się dobrze i nie przejawiają żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osób odbywających kwarantannę zakazane są również odwiedziny.

Gdy takie osoby poczują się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinny natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Więcej informacji o kwarantannie: www.powiat.pszczyna.pl/wiadomosci/6590-przestrzegaj-zasad-kwarantanny

grafika 9.04

Bezpłatna mammografia w Woli

13 maja w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Woli będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 45-74 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

• Zdrowie

Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.