Komunikat o zagrożeniu upraw roślin

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział Pszczyna informuje, że pantacjom kukurydzy zagraża omacnica prosowianka.Decyzję o sposobie i terminie zwalczania omacnicy prosowianki na plantacjach kukurydzy należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.

Lot motyl składanie jaj trwa od połowy czerwca do końca sierpnia.
Do określenia masowego lotu motyli omacnicy prosowianki stosuje się pułapki odławiające, które rozmieszcza się na plantacji w połowie czerwca. Składaniu jaj sprzyja sucha i ciepła pogoda. Larwy wylęgają się po około
7-15 dniach. Objawy żerowania najlepiej widoczne są pod koniec sierpnia (otwory o średnicy
3-4 mm z widocznymi trocinami). W Polsce omacnica prosowianka daje 2 pokolenia.

Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się w fazie wyrzucania wiech (przed pyleniem)
W rejonach corocznego, licznego występowania tego szkodnika, stwierdzenie pierwszego motyla
lub pierwszych złóż jaj jest sygnałem do wykonania w ciągu 7-10 dni pierwszego zabiegu zwalczającego, zaś w rejonach mniejszej liczebności szkodnika, stwierdzenie 5 larw na 10 roślinach lub 6-8 złóż jaj na 100 roślin.
Stwierdzenie 15% roślin kukurydzy uprawianej na ziarno, lub uszkodzonych 30-40% roślin kukurydzy uprawianej na kiszonkę w roku poprzednim stanowi również próg zagrożenia, który powinno się uwzględniać przy planowaniu walki ze szkodnikiem w roku bieżącym.

Ograniczyć występowanie szkodnika można także pośrednio poprzez:
• rozdrobnienie i głębokie przyoranie resztek pożniwnych,
• niszczenie i usuwanie z plantacji chwastów o grubych łodygach
• prawidłowy płodozmian
• zrównoważone nawożenia azotem.

Komunikat o zagrożeniu upraw roślin, format pliku: DOC, rozmiar: 90.5 KB

• Środowisko

Ostrzeżenie o przymrozkach

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego o przymrozkach. Stopień zagrożeń: 1.

Zostań rodziną zastępczą

Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej w powiecie pszczyńskim poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych dla dzieci, które nie znajdują w swoim domu właściwej opieki.