Na ziemi pszczyńskiej tworzyła się historia Śląska
16 sierpnia to ważna data w historii naszego województwa - dokładnie 100 lat temu m.in. na ziemi pszczyńskiej doszło do konfliktu zbrojnego znanego jako I powstanie śląskie. Okrągłą rocznicę tego wydarzenia upamiętniono, m.in. wystawą w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, publikacją o powstaniach czy inscenizacją przysięgi powstańczej pod Trzema Dębami.

Jednym z elementów obchodów 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego było otwarcie wystawy „100-lecie powstań śląskich na ziemi pszczyńskiej”, która odbyła się w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska. Zgromadzona kolekcja zawiera liczne eksponaty z tego okresu m.in. publikacje, odznaczenia czy zdjęcia. W otwarciu wystawy udział wzięli m.in. starosta Barbara Bandoła, burmistrz Darusz Skrobol, zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok czy Grzegorz Nogły, członek zarządu powiatu.
Jednocześnie odbyła się promocja publikacji profesora Mariana Małeckiego pt. „Pszczyna-Tychy 1919. I powstanie śląskie na ziemi pszczyńskiej”. Autor opowiedział o przebiegu powstań na naszej ziemi, a także o nowych zbiorach, które udało się zgromadzić w pszczyńskim muzeum.
W ogrodach muzeum starosta Barbara Bandoła zapaliła symboliczny znicz pod kamieniem upamiętniającym I powstanie śląskie. - Dziękuję profesorowi Małeckiemu za pielęgnowanie pamięci o naszej wspólnej historii. To wydarzenia, o których musimy pamiętać, bo one są podstawą naszego dziedzictwa. Cieszę się, że takie miejsce, jak Muzeum Militarnych Dziejów Śląska istnieje i ciągle się rozwija - mówiła Barbara Bandoła.
Kolejnym punktem obchodów 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego była inscenizacja przysięgi powstańczej pod Trzema Dębami. Burmistrz Dariusz Skrobol podkreślał, jak ważne powstania były dla historii całej Polski, jednocześnie zapraszając na zaplanowane z okazji jubileuszu: Pszczyński Bieg Powstańczy oraz koncert „Wam powstańcy - gizdy z Pszczyny”.
Każdy mieszkaniec, który pojawił się na przysiędze otrzymał pszczyńską flagę oraz okolicznościową gazetkę.
Za oprawę muzyczną podczas wydarzenia zadbał Chór „Lutnia”, a Kurkowe Bractwo Strzeleckie oddało salwę.
W uroczystości wzięły udział rodziny powstańców, samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.