Powiat pszczyński to przede wszystkim wspaniali ludzie
19 grudnia w pszczyńskim skansenie odbyło się podsumowanie projektu, w ramach którego powiat wydał dwie publikacje o ziemi pszczyńskiej oraz zrealizował film promujący nasz region.
.jpg)
Przy realizacji projektu pn. „Dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe ziemi pszczyńskiej - wydanie publikacji oraz filmu o powiecie pszczyńskim” powiat nawiązał współpracę z Agencją Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Efektem wspólnych działań jest trzyminutowy film, w którym możemy zobaczyć najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne miejsca powiatu pszczyńskiego.
W ramach projektu wydane zostały także dwie publikacje w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Pierwsza to zbiór potraw kuchni ziemi pszczyńskiej. Przepisy zostały wybrane i opracowane przez koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu. Kolejna publikacja to informator o powiecie pszczyńskim, m.in. zasobach naturalnych, zabytkach i obiektach sakralnej architektury drewnianej. Materiały będą nieodpłatnie rozpowszechniane przez powiat pszczyński mieszkańcom i turystom podczas różnego rodzaju imprez i wydarzeń.
Wartość całego projektu to ponad 50 tys. zł, ale niemal 32 tys. zł pochodzi z dofinansowania pozyskanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Podsumowanie całego przedsięwzięcia i zaprezentowanie efektów odbyło się 19 grudnia w Skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej. - O powiecie pszczyńskim mówi się, że to piękne miejsce, gdzie jest zamek i park, ale ci, którzy są trochę bliżej zawsze podkreślają, że mieszkają tutaj przede wszystkim wspaniali ludzie. Piękno tego projektu polega na tym, ze mamy tutaj przekrój całego naszego lokalnego społeczeństwa - ludzi w różnym wieku, artystów przeróżnych dziedzin i dyscyplin począwszy od tańca i pieśni, przez rzeźbiarzy i sportowców. Mamy też motocyklistów i nasze cudowne panie z koła gospodyń wiejskich. Bardzo gratuluję wszystkim uczestnikom projektu i tym, którzy ten film zrealizowali - mówiła starosta Barbara Bandoła.
Podczas podsumowania nastąpiło premierowe wyświetlenie filmu, a uczestnicy wydarzenia mogli podyskutować na temat dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego ziemi pszczyńskiej. Z okazji zbliżających się świąt wydarzeniu nadano świąteczny charakter - gospodynie z KGW Ćwiklice przygotowały m.in. warsztaty z ozdabiana świątecznych pierników czy kilka tradycyjnych potraw, a członkowie Zespołu Regionalnego Ćwiklice zadbali o odpowiednią oprawę muzyczną.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które zaangażowały się w realizację filmu: uczestniczkom zajęć SPOT Pszczyna, gospodyniom z KGW Ćwiklice, członkom Zespołu Regionalnego Ćwiklice, Pszczyńskiej Grupie Motocyklowej, młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, Grupie Tanecznej Pszczyńskiego Centrum Kultury, Dominice Jarczok, Dawidowi Godźkowi, Bartoszowi Gajdzie, Chórowi Per Spasso, Jerzemu Dobremu oraz Tomaszowi Cempurze.
