Dzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ekonomicznych w Pszczynie

W dniu 7 stycznia br. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Pszczynie odbył się Dzień Przedsiębiorczości, będący podsumowaniem projektu „Moja firma w mojej gminie”. W tym dniu szkoła gościła Panią Naczelnik Wydziału Oświaty Krystynę Świerkot-Żmij, Pana Starostę Józefa Tetla, Panią Zofię Walasek reprezentująca fundację Viribus Unitis oraz gościa specjalnego Panią Katarzynę Łodzińską wiceprezes firmy Zamel.

Projekt „Moja firma w mojej gminie” finansowany w całości ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego ma na celu rozwijanie kompetencji w zakresie przedsiębiorczości oraz technolog informacyjno – komunikacyjnych. Działania edukacyjne, w których wzięła udział 25 osobowa grupa trzecioklasistów naszej szkoły, obejmowały głównie szkolenia e-learningowe i szkolenia tradycyjne przy wsparciu nowoczesnych form nauczania, jakimi są gry symulacyjne.

Na początku spotkania, liderzy grupy Mateusz Gorzkiewicz i Dawid Orliński opowiedzieli o tym jak, wzięli udział w 2 szkoleniach, które odbyły się na auli Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a zdobytą tam wiedzę przekazali reszcie klasy. Uczniowie w ramach szkoleń zapoznali się z planem rozwoju naszej gminy, nauczyli się przeprowadzać analizę SWOT oraz ją interpretować, nabyli wiedzę z zakresu badań marketingowych. Po szkoleniach teoretycznych przyszła pora na praktyczne działanie, mające na celu przeprowadzenie analizy planu rozwoju lokalnego naszej gminy. Efektem tego działania było opracowanie kompleksowych pomysłów na założenie firmy na naszym lokalnym rynku. Aby sprawdzić, czy wybrany pomysł na firmę ma rację bytu, chłopcy przeprowadzili badanie marketingowe wśród mieszkańców naszej gminy. Niestety pomysłu swojego przedsięwzięcia nie zdradzili, gdyż jak twierdzą „konkurencja nie śpi”. Ostatnie zadanie polegało na stworzeniu biznesplanu zaproponowanej działalności gospodarczej.

Swoją prezentacje liderzy – prezesi zakończyli słowami: „Praca podczas wykonywania tych zadań z pewnością nas rozwinęła i sprawiła przyjemność i satysfakcję. Jeszcze nie znamy wyników konkursu, ale zdajemy sobie sprawę, że nie wygrana jest najważniejsza, a korzyści, jakie wynikają z pracy nad tym projektem, takie jak zdobycie doświadczenia czy samorealizacja.”

W dalszej części uroczystości miała miejsce przygotowana przez uczniów konferencja prasowa z Panią Katarzyną Łodzińską - wiceprezes firmy Zamel. Pani Łodzińska odpowiadała na wiele pytań, uczniowie pozyskalnformacje o histor powstania firmy Zamel, o terytorialnym zasięgu firmy, o ilości zatrudnianych osób w firmie. Ponadto Pani Katarzyna Łodzińska na życzenie uczniów udzieliła paru wskazówek dla młodych osób poszukujących pracy. Młodzież dowiedziała się, że firma Zamel stwarza warunki do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Dowiedzieliśmy się również, że życiowym mottem Pani wiceprezes firmy Zamel jest bycie uczciwym na co dzień.

Pani Zofia Walasek wręczyła zaangażowanym w projekt uczniom dyplomy wraz z upominkiem od fundacji Viribus Unitis.

Zaproszeni goście, jak i uczniowie otrzymali wiele upominków od firmy Zamel.

Dzień przedsiębiorczości został uatrakcyjniony krótkim przedstawieniem związanym z uruchamianiem własnej firmy oraz występami muzycznymi.

zredagowała Marzena Kostrzewa-Przemyk

Ostrzeżenie o przymrozkach i oblodzeniu

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał dwa ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego: o przymrozkach i oblodzeniu. Stopień zagrożeń: 1.

• Bezpieczeństwo

Przeszli eliminacje gminne, reprezentowali szkoły w etapie powiatowym

Podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych wyłoniono uczniów, którzy najlepiej znają zasady ruchu drogowego i będą reprezentować powiat pszczyński w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 9 maja w Ustroniu.