Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Babia Góra zdobyta

Tę wycieczkę należy zaliczyć do jak najbardziej udanych. Babia Góra to szczyt liczący sobie 1724,6 m n.p.m. Jest ona jednocześnie najwyższą górą w Beskidach i poza Tatrami również najwyższą w Polsce. Masyw Babiej Góry zwieńczony specyficznym szczytem nazywanym również Diablakiem przyciąga rzesze turystów, spragnionych widoków jakie z tego szczytu się rozpościerają.

„DIABLAK” to również nazwa pszczyńskiego klubu sportowo - turystycznego, który co roku we wrześniu organizuje dla chętnych wycieczkę na ten, osnuty wieloma legendami, szczyt. Właśnie w niedzielę, 30 sierpnia 2015r. po raz kolejny klubowicze udali się w trasę na Diablak.
Trasa wycieczki nie należała do dystansowo długich, natomiast podejścia dostarczały mnóstwa wrażeń. Grupa rozpoczęła wędrówkę w Zawoi Podryzowane, następnie dotarła do Schroniska na Markowych Szczawinach, skąd po przerwie udała się przez Przełęcz Brona i dalej na Babią Górę. Zejście ze szczytu poprowadzone zielonym szlakiem w stronę Lipnicy Wielkiej, skąd wszyscy wrócili do Pszczyny.
W trakcie wycieczki uczestnikom szeroko przybliżona została historia terenu, przekazano również szczegółowe informacje na temat większości aspektów związanych z Babiogórskim Parkiem Narodowym oraz jego fauną i florą. Przedstawiono historię budowy babiogórskich schronisk, pierwszych wejść na szczyt i „wojny na pędzle”. Omówione zostały liczne kwestie dotyczące ekologii, różnorodnych form ochrony przyrody a także zmian w środowisku roślinnym, jakie zachodzą na terenie parku. Dużą uwagę poświęcono również ciekom wodnym i budowlom hydrotechnicznym, które znajdowały się na trasie wycieczki a także ich wpływowi na środowisko. Jako, że pogoda bardzo dopisała, uczestnicy mieli możliwość podziwiania beskidzkich i nie tylko, panoram. Wycieczka dostarczyła jej uczestnikom wielu pozytywnych doznań i również wiele nauczyła.
W wycieczkach organizowanych przez UKST „DIABLAK” coraz częściej biorą udział całe rodziny, co bardzo cieszy, ponieważ nasza działalność skierowana jest do uczniów i mieszkańców powiatu. Serdecznie zapraszamy do brania czynnego udziału w inicjatywach podejmowanych przez Klub. Zachęcamy do górskich wędrówek razem z nami oraz do poprawiania sprawności poprzez udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej.
Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny „DIABLAK” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie.

W najbliższym czasie planujemy następujące działania:
25.09.2015r. zajęcia na ściance wspinaczkowej,
09.10.2015r. zajęcia na ściance wspinaczkowej,
10-11.10.2015r. szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej,
18.10.2015r. wycieczka w Beskid Śląski.

Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl otwiera się w nowym oknie

Źródło: UKST „Diablak”

Inne wiadomości

  • Ogólne

    234. rocznica Konstytucji 3 Maja - siła narodu tkwi we wspólnocie

    Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski - symbol odwagi, reform i dążenia do odnowy państwa. W powiecie pszczyńskim 234. rocznica tego przełomowego aktu została uczczona tradycyjnie na pszczyńskim rynku.

  • Środowisko

    Ostrzeżenie o burzach

    IMGW-PIB w Krakowie wydał ostrzeżenie 2. stopnia o burzach. Prosimy zachować najwyższą ostrożność, śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.