Dożynki Gminno-Powiatowe za nami

W niedzielę 8 września w Pawłowicach tłumnie zebrani rolnicy oraz samorządy terytorialne i instytucje współpracujące z rolnikami podziękowali za zebrane tegoroczne plony. Organizatorami dożynek gminno-powiatowych byli: wójt gminy Pawłowice Damian Galusek i starosta pszczyński Paweł Sadza. Starostami dożynek gminno-powiatowych byli Teresa Stachurska i Jan Nowok.

Tegoroczne dożynki rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach. Następnie dożynkowy barwny korowód przemaszerował na rynek obok Urzędu Gminy, gdzie rozpoczęły się dalsze obchody. W korowodzie wzięli udział rolnicy, którzy zaprezentowali swoje ciągniki i maszyny rolnicze, pszczelarze, hodowcy ryb, strażacy, pawłowickie firmy, szkoły i przedszkola, organizacje pozarządowe oraz kluby sportowe. Starosta Pszczyński i Wójt Gminy Pawłowice przywitali wszystkich zebranych oraz odebrali z rąk starostów dożynkowych chleby - symbol udanych zbiorów.
Podczas dożynek wręczono statuetki „Żubra Pszczyńskiego” za zasługi w działalności na rzecz rolnictwa powiatu pszczyńskiego oraz wręczono nagrody w konkursach na najpiękniejszy ogródek i najpiękniejszą zagrodę wiejską gminy Pawłowice.
Wyróżnieniem Starosty „Żubr Pszczyński” uhonorowani zostali:
Wiesława Kłosek - Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Przyjaźń” w Golasowicach
Marek Pisulak - Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Pszczynie
Jerzy Hławiczka - Prezes Stowarzyszenia Producentów Rzepaku i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krajowej Federacji Producentów Zbóż
Ksiądz Piotr Zegrodzki - swoją działalnością integruje społeczność wiejską, wskazując na wagę zachowania tradycji i kultury naszej wsi.
Gospodarze dożynek zapewnili wiele atrakcji dla uczestników uroczystości, m.in. występy Zespołu Regionalnego Talizman, dziecięcego zespołu Bajtel z Warszowic i DZR „Pawłowice” z kapelą ludową, Zespołu Regionalnego „Pszczyna”, Szlagier Maszyny oraz Joanny Bartel. Nie zabrakło ciekawych wystaw i stoisk promocyjnych.
Podczas dożynek rozegrane zostały także towarzyskie zawody w skokach przez przeszkody na poziomie klasy LL i L. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z zespołem Cover Band.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które zarówno podczas organizacji, jak i w trakcie trwania tegorocznego święta plonów, przyczyniły się do jego sprawnego przebiegu. Dziękujemy także za udzieloną pomoc finansową i materialną Bankowi Spółdzielczemu w Miedźnej, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Pszczynie oraz Zakładom Mięsnym Henryk Kania S.A. w Pszczynie.

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Starosta pszczyńska Barbara Bandoła oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zapraszają na uroczystości związane z obchodami 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

• Oświata

Maturzyści odebrali świadectwa

Prawie 450 uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Pszczyński odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Absolwentów żegnali starosta Barbara Bandoła i wicestarosta Damian Cieszewski.