Z Prac Rady Powiatu Pszczyńskiego

XXVII Sesja Rady Powiatu Pszczyńskiego w dniu 19 stycznia 2005 r.

W dniu 19 stycznia 2005 r. w sali sesyjnej budynku Starostwa Powiatowego w Pszczynie, przy ul. 3 Maja 10 odbyła się XXV sesja zwyczajna Rady Powiatu Pszczyńskiego. Głównym tematem sesji było zatwierdzenie Planów Pracy Komisji Branżowych Rady na rok 2005. W obradach prowadzonych przez Bronisława Gembalczyka – Przewodniczącego Rady Powiatczestniczyło 22 Radnych Rady Powiatu Pszczyńskiego.
Po wstępnej części obrad Przewodniczący Rady udzielił głosu Przewodniczącym Komisji Branżowych. Odczytali oni kolejno Plany Prac Komisji Branżowych Rady na 2005 rok. W wyniku przeprowadzonych głosowań Rada jednogłośnie przyjęła wszystkie wyżej wymienione Plany. Z ich treścią można się zapoznać na stronie internetowej www.powiat.pszczyna.pl .
Ponadto w dalszej części obrad Rada Powiatu rozpatrzyła projekty uchwał.
Z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia teoretycznego kształcenia uczniów klas wielozawodowych Zespołu Szkół Samochodowych w Pszczynie i Zespołu Szkół Zawodowych w Woli na terenie Powiatu Pszczyńskiego, Rada Powiatu podjęła uchwały w sprawach powierzenia miastu na prawach powiatu Gliwice oraz Powiatowi Bieruńsko-Lędzińskiemu prowadzenia zadań Powiatu Pszczyńskiego z zakresu edukacji publicznej.
W następnej kolejności Rada ustaliła najniższe wynagrodzenie zasadnicze dla pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Pszczyński. Wynagrodzenie to wynosi 600, 00 zł miesięcznie a wartość jednego punktu przyjmowanego do ustalenia miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników ustalono w wysokości 3, 00 zł.
W związku z potrzebą racjonalizacji sieci szkół ponadgimnazjalnych oraz zakończeniem cyklu kształcenia przez wszystkie klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Pszczynie, Rada Powiatu zdecydowała o likwidacji z dniem 31 sierpnia 2005 r., wyżej wymienionego Liceum.
Rada podjęła także uchwałę określającą zadania, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W związku z powyższym kiedy w styczniu br. PFRON zaliczkowo przekaże Powiatowi Pszczyńskiemu środki w wysokości 208.327 zł zostaną one przeznaczone na zadania, które szczegółowo zostały wymienione w § 1 Uchwały Rady Powiatu .
W dalszej kolejności Rada wyraziła zgodę na zbycie przez Powiat Pszczyński własności nieruchomości obiektu „Palais” w Pszczynie. Podejmowane próby zagospodarowania tego obiektu, jak dotąd nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Z uwagi na trudności w pozyskiwaniu potencjalnych najemców, zaoferowanie obiektu do zbycia jest kolejną próbą zainteresowania nim potencjalnych użytkowników, tym bardziej, iż obiekt ten jest zbędny do realizacji zadań własnych Powiatu.
Kolejną uchwałą intencyjną Rada Powiatu wyraziła wolę utworzenia Parku Przemysłowego „Ziemia Pszczyńska” w skład którego wchodzić będzie m.in. wydzielony zespół nieruchomości położonych w miejscowości Wola na terenie Gminy Miedźna.
Rada wyraziła również swoje stanowisko wobec zamiaru likwidacji byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Czeczot” w Woli ( obecnie KWK „Piast” Ruch ), zwracając uwagę na potrzebę ponownego przeanalizowania decyzji o likwidacji, wobec dobrej koniunktury na węgiel i w związku z jej negatywnymi skutkami dla rynku pracy. Postanowiono o szerokim rozesłaniu tekstchwały m.in. do posłów, radnych Sejmiku Wojewódzkiego oraz Ministerstw.
Teksty uchwał dostępne są na stronie internetowej www.bip.powiat.pszczyna.pl otwiera się w nowym oknie, a także do wglądu w Biurze Rady Powiatu Pszczyńskiego.

Michał Buła z Piasku ze złotem i rekordem w wyciskaniu sztangi leżąc

Michał Buła z Piasku w grupie zawodników do 107 kg w kategorii senior wśród niepełnosprawnych zdobył złoto podczas 21. Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Wycisnął 161 kg, ustanowił swój rekord w zawodach, a tym samym został najlepszym zawodnikiem Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.

• Organizacje pozarządowe

Protokół z konsultacji zadania pn. Obchody Święta Konstytucji 3-maja

15 marca 2024 r. do Starostwa Powiatowego w Pszczynie wpłynęła oferta Stowarzyszenia Związek Górnośląski Koło Suszec na realizację zadania publicznego powiatu pn. „Obchody Święta Konstytucji 3-maja” w trybie poza konkursowym tzw. małe granty.