Z Prac Rady Powiatu Pszczyńskiego

XXVIII sesja Rady Powiatu w dniu 16 lutego 2005 roku

W dniu 16 lutego 2005 r. w sali sesyjnej Rady Powiatu odbyła się XXVI sesja zwyczajna Rady Powiatu Pszczyńskiego. Głównym tematem sesji było przyjęcie Sprawozdań z działalności Komisji Branżowych Rady Powiatu Pszczyńskiego za rok 2004.
W obradach prowadzonych przez Bronisława Gembalczyka – Przewodniczącego Rady Powiatczestniczyło 20 Radnych Rady Powiatu Pszczyńskiego.
Po wstępnej części obrad Przewodniczący Rady udzielił głosu Przewodniczącym Komisji Branżowych. Odczytali oni kolejno sprawozdania z działalności Komisji Branżowych Rady za 2004 rok. W wyniku przeprowadzonych głosowań Rada jednogłośnie przyjęła wszystkie przedstawione sprawozdania.
Kolejno Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił kilka ciekawostek dotyczących pracy Rady Powiatu Pszczyńskiego w roku 2004. Przekazał, iż w ubiegłym roku Rada Powiatu pracowała na 13 sesjach. Frekwencja średnio wyniosła około 93%, najczęściej skład Rady wynosił 22 osoby. Łącznie na sesjach zostało podjętych 109 uchwał, najwięcej w lutym i czerwcu po 18. W tym okresie złożono 7 interpelacji, 12 zapytań, 3 wniosk tyle samo oświadczeń.
Przewodniczący Rady Powiatu podziękował również wszystkim zebranym za współpracę, głosy doradcze dla Rady Powiatu oraz za włożoną pracę w sprawowanie mandatu radnego.

W dalszej części obrad Rada Powiatu rozpatrzyła projekty następujących uchwał.
Rada ustaliła warunki całkowitego i częściowego zwalniania z odpłatności za pobyt w placówkach opiekuńczo-wychowawczych wychowanków pochodzących z terenu Powiatu Pszczyńskiego. Zwolnieni z odpłatności mogą być rodzice m.in. gdy występują uzasadnione trudności(np. długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny itp.) oraz w przypadku, gdy uiszczanie odpłatności powodowałoby obniżenie dochodu rodziny poniżej kryterium dochodowego. Podstawą zwolnienia z odpłatności będzie umotywowany wniosek rodziców poparty ustaleniami wywiadu środowiskowego. Decyzja o zwolnieniu z odpłatności wydawana będzie na okres nie dłuższy niż jeden rok. Szczegółowe zasady określone są w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.
Następnie Rada dokonała przekształcenia następujących szkół:
1) Szkoły Policealnej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Rolniczych
w Pszczynie,
2) Szkoły Policealnej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych
w Pszczynie,
3) Szkoły Policealnej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Zawodowych
w Woli.
Procedura przekształcenia powyższych szkół, wynika z zapisstawy z dnia 8 stycznia 1999 r. – przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, w myśl której z dniem 1 września 2005 r. organy prowadzące dotychczasowe szkoły policealne i szkoły pomaturalne przekształcają je w szkoły policealne.
Ideą tych zmian jest również stworzenie dyrektorom i radom Pedagogicznym warunków dla możliwości decydowania o nowych kierunkach kształcenia w tego typach szkół.
Kolejno Rada wyraziła zgodę na zawarcie porozumienia z Gminą Pawłowice o wspólnej realizacji zadań na drogach powiatowych. Przewiduje się, że w roku 2005 będą współfinansowane następujące inwestycje:
a) budowa chodnika w ciągl. Boryńskiej w Warszowicach,
b) budowa chodnika w ciągl. Korczaka i ul. Kraszewskiego
w Golasowicach – kontynuacja budowy do ul. Orzeszkowej,
c) budowa chodnika w ciągl. Ligonia w Krzyżowicach.
W wyniku podpisania z Samorządem Województwa Śląskiego umów o dofinansowanie projektów pn. „Program pomocy stypendialnej dla studentów Powiatu Pszczyńskiego” oraz „ Program pomocy stypendialnej dla uczniów szkół gimnazjalnych Powiatu Pszczyńskiego” w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego uchwalono zmiany w budżecie Powiatu Pszczyńskiego na rok 2005.
W związku z tym, iż w uchwale z dnia 19 stycznia 2005r. w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie uwzględniono środków finansowych przeznaczonych na zwrot kosztów przystosowania tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych oraz środków na udzielenie dofinansowania do wysokości 50% oprocentowania kredytów bankowych, zaciągniętych przez osoby niepełnosprawne Rada uchyliła wyżej wymienioną uchwałę. Na jej miejsce uchwalono jej zmienioną i uzupełnioną wersję.
W związku z tym, iż na drodze krajowej nr 1 zginęła kolejna osoba ze Studzienic Radny Zygmunt Jeleń złożył interpelację w sprawie przedsięwzięcia działań mających na celu dodatkowe oznakowanie drogi krajowej i - ewentualnie - o doświetlenie skrzyżowania tej drogi z ulicami powiatowymi Studzienicach i Piasku.
Teksty uchwał dostępne są na stronie internetowej www.bip.powiat.pszczyna.pl otwiera się w nowym oknie, a także do wglądu w Biurze Rady Powiatu Pszczyńskiego.

Michał Buła z Piasku ze złotem i rekordem w wyciskaniu sztangi leżąc

Michał Buła z Piasku w grupie zawodników do 107 kg w kategorii senior wśród niepełnosprawnych zdobył złoto podczas 21. Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Wycisnął 161 kg, ustanowił swój rekord w zawodach, a tym samym został najlepszym zawodnikiem Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.

• Organizacje pozarządowe

Protokół z konsultacji zadania pn. Obchody Święta Konstytucji 3-maja

15 marca 2024 r. do Starostwa Powiatowego w Pszczynie wpłynęła oferta Stowarzyszenia Związek Górnośląski Koło Suszec na realizację zadania publicznego powiatu pn. „Obchody Święta Konstytucji 3-maja” w trybie poza konkursowym tzw. małe granty.