Z prac Komisji Samorządności, Promocji i Rozwoju Powiatu

Posiedzenie Komisji w dniu 20 czerwca 2005 roku

„Wejście w struktury Un Europejskiej, a rozwój Powiatu Pszczyńskiego”,to temat posiedzenia Komisji Samorządności (...) w dniu 20 czerwca br. Obrady Komisji prowadził jej Przewodniczący Pan Zygmunt Jeleń, przy udziale 7 członków Komisji oraz Pana Dariusza Skrobola – Kierownika Referatu ds. Promocj Integracji Europejskiej Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Kierownik Referatu (...) przekazał, że instrumenty wspierające przedsiębiorczość na terenie powiatu pszczyńskiego ukierunkowane są przede wszystkim na takie dziedziny gospodarki jak: turystyka (wspieranie i doradzanie podmiotom turystycznym), rolnictwo (duże osiągnięcia w dziedzinie pozyskiwania środków z UE) oraz przemysł (w ciągu ostatniego roku nastąpiła konsolidacja kapitału i usług, wskutek czego z rynku wypadły małe podmioty gospodarcze o niewielkim znaczeniu, łącząc się z podmiotami większymi, w celu podwyższenia swoich szans i możliwości w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw). Najbardziej zaniedbywanym sektorem przedsiębiorczości na terenie powiatu pszczyńskiego jest agroturystyka (obecnie istnieje tylko 5 gospodarstw agroturystycznych, które powstały kilka lat temu) i w związku z tym w najbliższym czasie konieczne jest przygotowanie programu wspierania tej dziedziny gospodarki. W dużej mierze na rozwój Powiatu wpływają środki, pozyskiwane przez samorządy gminne i powiatowy na takie przedsięwzięcia jak drogi, kanalizację, szkolnictwo i na szkolenia dla osóez pracy i chcących założyć własną działalność gospodarczą.

Na zakończenie posiedzenia w toku przeprowadzonej dyskusji, Komisja zwróciła uwagę na konieczność rozpatrzenia kwest przystąpienia Powiatu Pszczyńskiego do Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach.

Ostrzeżenie o przymrozkach i oblodzeniu

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał dwa ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego: o przymrozkach i oblodzeniu. Stopień zagrożeń: 1.

• Bezpieczeństwo

Przeszli eliminacje gminne, reprezentowali szkoły w etapie powiatowym

Podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych wyłoniono uczniów, którzy najlepiej znają zasady ruchu drogowego i będą reprezentować powiat pszczyński w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 9 maja w Ustroniu.