XIII Powiatowa Konferencja POPP - relacja

We wtorek 4 grudnia w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się XIII Powiatowa Konferencja poświęcona zagadnieniom Górnego Śląska i Ziemi Pszczyńskiej w czasie II Wojny Światowej.

Organizatorem spotkania było Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej i Starostwo Powiatowe w Pszczynie. Konferencję patronatem objął starosta pszczyński Paweł Sadza. Zaproszeni goście wysłuchali ciekawych wykładów, które prezentowali dr Marian Małecki, mgr Mirosław Węck Alojzy Lysko. Konferencję w imieniu starosty rozpoczął Sekretarz Powiatu Szymon Sekta. Zebranych powitał również dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej Marcin Bienioszek. Po zakończeniu konferencji zebrani mieli okazję porozmawiać z prelegentami na temat omawianych zagadnień. Poniżej prezentujemy tematy wykładów oraz sylwetki prelegentów:

Bitwa Pszczyńska Wrzesień 1939 r. - dr Marian Małecki - pracownik naukowy zajmujący się historią prawa, ustroju, archeologią prawa. Jest autorem 9 książek, wielu artykułów naukowych z tego zakresu oraz współautor 9-tomowej Wielkiej Encykloped Powszechnej. Pełni funkcję prezesa PRO MEMORIA stowarzyszenia Bitwy Pod Pszczyną 1939 r.

Problem Niemieckiej Listy Narodowej (DVL) na Górnym Śląsku w czasie wojny światowej - mgr Mirosław Węcki - pracownik Zakładu Archiwistyk Histor Śląska w Instytucie Histor, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytetu Śląskiego, pracownik Archiwum Państwowego w Katowicach, autor wielu publikacji, książek i artykułów w kraju i za granicą.

Losy Górnoślązaków przymusowo wcielonych do arm niemieckiej podczas wojny światowej - mgr Alojzy Lysko - nauczyciel, samorządowiec, polityk, poseł na sejm V kadencji w latach 2005-2007, autor książek o tematyce historycznej i śląskiej.

Dzięki uprzejmości dr Mariana Małeckiego i mgr Mirosława Węckiego za pośrednictwem naszej strony udostępniamy do pobrania materiały, które otrzymali uczestnicy konferencji.

Źródło: POPP

Pliki do pobrania
XIII Powiatowa Konferencja POPP - materiały, format pliku: RAR, rozmiar: 15.69 MB

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.

Rachunki za energię elektryczną: kampania edukacyjna Urzędu Regulacji Energetyki nt. umów z ceną dynamiczną

Od 24 sierpnia u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: umowa z ceną dynamiczną. Jest skierowana do odbiorców świadomych zasad obowiązujących na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym. Sprawdź, czy ta oferta jest dla Ciebie.

• Środowisko

Ostrzeżenie o gęstej mgle

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie dla powiatu pszczyńskiego o gęstej mgle, stopnia 1.