Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Silny samorząd to wspólny głos w najważniejszych sprawach

W Pszczynie odbyła się sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Wydarzenie zgromadziło wielu samorządowców z regionu.

Cztery osoby przy stole z zielonym obrusem, podnoszą do góry kartki w trakcie głosowania.

Sesję otworzył Piotr Kuczera, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Przypomniał o 35-leciu restytucji samorządu terytorialnego w Polsce, rocznicy skłaniającej do refleksji nad dorobkiem i znaczeniem wspólnot lokalnych.

Gospodarzem wydarzenia był Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny. Wśród gości znaleźli się m.in. Peter Graf von Hochberg, siódmy książę von Pless, Wiesław Leśniakiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marek Wójcik, wojewoda śląski i Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Podczas sesji przyjęte zostały dwa stanowiska. Pierwsze ws. koniecznych zmian w organizacji i finansowaniu przedszkoli niepublicznych oraz publicznych prowadzonych przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego.

Drugie dotyczy sytuacji szpitali powiatowych w kontekście zapowiadanej reformy służby zdrowia. Zaapelowano o pilne, systemowe działania oraz równe zasady finansowania i restrukturyzacji szpitali samorządowych.

- Miałem przyjemność pełnić funkcję wiceprzewodniczącego obrad. Dziękuję za zaufanie i możliwość reprezentowania naszego powiatu w tak ważnym gronie. To pole do wymiany doświadczeń, dyskusji nad wspólnymi wyzwaniami i budowania silnej współpracy między samorządami - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

(źródło: Śląski Związek Gmin i Powiatów / własne)

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Ogólne

    Cztery dekady radości dla dzieci

    Rajd Uśmiechu od 40 lat łączy ludzi o wielkich sercach wokół wspólnego celu - sprawiania radości dzieciom. Jubileuszowa edycja wydarzenia przyniosła wychowankom Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Pszczynie dzień pełen atrakcji, zabawy i wyjątkowych emocji.

  • Ogólne

    „Pranie pachnące sztuką” powraca. Cztery wystawy w plenerze

    Nie za galeryjnymi ścianami, lecz wśród zieleni, zabytkowej architektury i miejsc chętnie odwiedzanych przez mieszkańców. Projekt Powiatu Pszczyńskiego „Pranie pachnące sztuką” po raz kolejny zaprosi do odkrywania lokalnej twórczości w przestrzeni publicznej, udowadniając, że sztuka może być bliska, dostępna i obecna tam, gdzie najmniej się jej spodziewamy.