Prof. Marek Demiański gościem Pszczyńskiego Forum Nauki
Międzynarodowy autorytet w kwestiach kosmologii i astrofizyki relatywistycznej był gościem Pszczyńskiego Forum Nauki. 22 maja w Starostwie Powiatowym w Pszczynie wygłosił wykład prof. Marek Demiański.

To ikona popularyzacji nauki, nauczyciel, mistrz i wyrafinowany mówca, który z wielką pasją opowiada o najbardziej skomplikowanych teoriach nauki. Współpracował z najwybitniejszymi naukowcami przełomu XX i XXI wieku.
W ramach Pszczyńskiego Forum Nauki wygłosił wykład nt. „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. W wykładzie o najdalszych obiektach we wszechświecie uczestniczyła młodzież, nauczyciele i pasjonaci nauki. W piątek, polski fizyk teoretyczny i astronom spotka się z uczniami I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie i opowie, z czego zbudowany jest wszechświat.
Wydarzenie otworzył wicestarosta Damian Cieszewski wspólnie z Mirosławem Kozikiem, prezesem Zarządu ZNP Oddział Pszczyna. - Nasze oko jest niezwykłym instrumentem optycznym. Pozwala na śledzenie dalekich obiektów, nie tylko słońca czy księżyca, ale również niezliczonej ilość gwiazd. Pierwszy krok do poznania tego, co jest dalej zrobił Galileusz - tłumaczył gość Pszczyńskiego Forum Nauki.
Marek Demiański w latach dziewięćdziesiątych był dyrektorem Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Wielokrotnie uczestniczył w przygotowaniach misji kosmicznych. Był między innymi jednym z kierowników przygotowujących misję satelity Planck. Stale współpracuje z instytutami badawczymi na całym świecie. Jest autorem lub współautorem podręczników dla studentów oraz uczniów szkół średnich.
Pszczyńskie Forum Nauki to przestrzeń dyskusji panelowych, wykładów popularnonaukowych, przedmiotowych konkursów szkolnych oraz wielu aktywności związanych z nauką. Jednym ze współorganizatorów wydarzenia, którego pomysłodawcami są nauczyciele Cezary Filipiuk i Mirosław Kozik jest Powiat Pszczyński.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego